UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Łukasz Turski


Łukasz Andrzej Turski, urodzony 18 listopada 1943 roku w Krakowie, to wybitna postać w dziedzinie nauki, znany jako polski fizyk teoretyczny, popularyzator wiedzy oraz publicysta.

Jako profesor nauk fizycznych, ma znaczący wkład w specjalizację w zakresie fizyki materii skondensowanej oraz mechaniki statystycznej.

Co więcej, był pierwszym przewodniczącym rady programowej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, co potwierdza jego wpływ na rozwój edukacji naukowej w Polsce.

Życiorys

Łukasz Turski, to postać o bogatym życiorysie, jako syn Stanisława Turskiego oraz młodszy brat Władysława Turskiego. W 1960 roku ukończył z powodzeniem Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Następnie, w 1965 roku, obronił dyplom z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie swojej kariery osiągnął wiele sukcesów, uzyskując najpierw stopień naukowy doktora, a później doktora habilitowanego. W 1985 roku został uhonorowany tytułem profesorskim w zakresie nauk fizycznych.

Od wielu lat związany był z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo pełnił funkcję profesora zwyczajnego w Katedrze Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego zaangażowanie w działalność naukową obejmowało również członkostwo w radzie Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, Komitecie Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk oraz Komitecie Badań Naukowych. W swoim dorobku ma około stu prac naukowych koncentrujących się na fizyce, w tym badań dotyczących dynamiki procesów wiązania molekuł na powierzchni kryształów, czyli procesu adsorpcji, oraz dyfuzji kolektywnej w tych strukturach.

Warto również podkreślić, że Łukasz Turski jest autorem wielu artykułów popularnonaukowych, publikowanych w poczytnych tygodnikach, takich jak „Znak”, „Tygodnik Powszechny”, „Wprost”, „Odra”, „Forum Akademickie” i „Rzeczpospolita”, w których poruszał tematy związane z nauką, zmianami klimatycznymi oraz energią jądrową. Jego pasja do popularyzacji nauki sprawiła, że był także autorem programów telewizyjnych z serii Czym jest…, a także wygłaszał felietony w Radiu Bis.

Wśród jego osiągnięć można również wyszczególnić jego rolę jako jednego z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie objął funkcję przewodniczącego rady programowej tej instytucji, co świadczy o jego ogromnym wkładzie w rozwój polskiej nauki i popularyzację wiedzy.

Odznaczenia i wyróżnienia

Łukasz Turski, znany ze swoich znaczących osiągnięć, został uhonorowany prestiżowymi odznaczeniami w swojej karierze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze nagrody, które otrzymał w uznaniu jego wysiłków i wkładu w promowanie nauki:

  • 2011: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
  • 1998: Nagroda im. Profesora Hugona Steinhausa za zorganizowanie pierwszego Pikniku Naukowego,
  • 2000: Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki.

Przypisy

  1. a b c Prof. dr hab. Łukasz A. Turski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.10.2021 r.]
  2. Magdalena Zaluska-Kotur, Łukasz Turski. Diffusion-coefficient for interacting lattice gases. „Physical Review B”. 50 (21), s. 16102–16104, 1994 r. (ang.).
  3. Smolna 30. Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego. Warszawa: PIW, 1989 r., s. 365.
  4. Dotychczasowi laureaci nagrody im. Hugona Steinhausa. pan.pl. [dostęp 04.10.2012 r.]
  5. Spis publikacji popularnonaukowych Łukasza Turskiego na stronie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. [dostęp 04.10.2012 r.]
  6. Łukasz Turski. culturecongress.eu. [dostęp 04.10.2012 r.]
  7. Spis publikacji naukowych Łukasza Turskiego na stronie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. [dostęp 04.10.2012 r.]
  8. a b Rada programowa. kopernik.org.pl. [dostęp 04.10.2012 r.]
  9. M.P. z 2011 r. nr 71, poz. 700

Oceń: Łukasz Turski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:25