Wincenty Marcin Kirchmayer, znany również jako Kirchmajer, to postać, która odegrała znaczącą rolę w historii Krakowa. Urodził się 12 listopada 1820 roku w Krakowie, gdzie również spędził całe swoje życie, aż do swojej śmierci 28 lipca 1893 roku.
Był on jednym z najbogatszych kupców i bankierów krakowskich, co przyczyniło się do jego wpływu w lokalnej społeczności. Jako działacz społeczny i polityczny, nie tylko angażował się w działalność gospodarczą, ale także w życie publiczne miasta.
W ciągu swojej kariery pełnił wiele istotnych funkcji, w tym stanowisko prezesa Izby Handlowej w Krakowie. Dodatkowo, jego aktywność przekroczyła granice miasta, gdyż był także posłem na Sejm Krajowy Galicji oraz członkiem austriackiej Rady Państwa.
Życiorys
Ukończył liceum św. Barbary w Krakowie w 1834 roku, a następnie uzupełniał swoją edukację w Paryżu. W okresie od 1837 do 1842 roku zdobywał doświadczenie w firmach handlowych oraz bankach w takich miastach jak Paryż, Londyn, Hamburg, Lipsk, Berlin, Wiedeń oraz Warszawa. Po powrocie do Polski, podjął pracę w rodzinnym domu handlowo-bankowym „F. J. Kirchmayer i Syn”, który miał swoją siedzibę przy Rynku Głównym 44 w Krakowie. Po śmierci ojca w 1857 roku, przejął firmę, wzbogacając ją o majątek ziemski w Pleszowie i Swoszowicach. Kirchmayer był osobą niezwykle uzdolnioną, posiadającą wiedzę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej.
W 1856 roku, wraz z Leonem Sapiehą, wziął udział w konsorcjum, które odpowiadało za budowę Kolei Karola Ludwika (Kraków-Lwów), a jego bank akceptował wpłaty na akcje. Zajmował się również importowaniem narzędzi rolniczych z Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych. Co więcej, był aktywnym handlowcem, zajmującym się obrotem bydłem. W 1860 roku stał się współtwórcą oraz członkiem Rady Nadzorczej Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń. W swoim majątku w Pleszowie produkował olej do lamp, nazywany salonowym, a od 1865 roku prowadził skład komisowy produktów młynarskich w Podgórzu. Jak zauważył Wiesław Bieńkowski, gracias [jego] sprytowi w interesach oraz korzystnym kontaktom towarzyskim, Kirchmayer szybko zdobył znaczącą pozycję w życiu gospodarczym Krakowa oraz Galicji.
To człowiek o towarzyskim usposobieniu; wysoki i barczysty, z obszerną brodą, nosił monokl, co czyniło go znaną postacią Krakowa. Jego krąg przyjaciół obejmował zamożnych ludzi, takich jak Adam Potocki oraz Leon i Adam Skorupkowie, z którymi wielokrotnie podróżował po Europie. Od 1858 do 1873 roku pełnił funkcję prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Angażował się również w działalność Rady Zawiadowczej Kolei Karola Ludwika oraz rad nadzorczych w Banku Krajowym Galicyjskim w Lwowie. W latach 1861-1867 pełnił rolę kuratora Kasy Wspólnej Pomocy dla krakowskich drukarzy.
Od czasów Wiosny Ludów, był związany z konserwatystami i od 1848 roku z gazetą „Czas”, gdzie dołączył do kolegium redakcyjnego i kierował działem ekonomicznym. W okresie od 1855 do 1870 roku był jedynym właścicielem „Czasu”, który za jego kadencji zwiększył objętość i dostosował układ do wiodących dzienników zachodnioeuropejskich. Oprócz tego, w latach 1856-1860, wydawał także naukowo-literacki magazyn „Czas – Dodatek Miesięczny”. Jako właściciel „Czasu”, wspierał wydatki gazety, pokrywając ewentualne niedobory finansowe swoimi dochodami z drukarni.
Kirchmayer wspierał także „Bibliotekę Polską” Kazimierza Józefa Turowskiego i program mający na celu spolszczenie administracji oraz szkolnictwa w Galicji. Podczas powstania styczniowego opowiadał się po stronie białych. Jego wpływy przyczyniły się do powołania do życia dyktatury Mariana Langiewicza, w czym uczestniczył osobiście, a jego bank wspierał organizację oddziałów galicyjskich oraz zakup broni. Jego gazeta popierała działania Rządu Narodowego. Jednak po ogłoszeniu stanu oblężenia w Galicji zrezygnował ze współpracy z konspiracją. Kirchmayer był także pasjonatem sztuki; od 1858 roku należał do dyrekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
W latach 1861-1863 oraz 1866-1870 zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, gdzie jego inicjatywa doprowadziła do powstania targowicy miejskiej w Krakowie w 1862 roku. Z rąk namiestnika Agenora Goluchowskiego otrzymał nominację na jego zaufanego doradcę w komisji zajmującej się nową ustawą gminną. W latach 1861-1866 był posłem do Sejmu Krajowego I kadencji, wybranym w kurii II przez Krakowską Izbę Handlową i Przemysłową. Dodatkowo, zasiadał w austriackiej Radzie Państwa I kadencji w latach 1861-1865, reprezentując Polskie Koło Konserwatywne.
W 1866 roku, założył w Wiedniu spółkę z bankierem Samuelem Simundtem, która miała na celu skup dóbr rządowych w Czechach i Galicji. Niestety, po upadku przedsięwzięcia poniósł ogromne straty finansowe, a w 1875 roku była prowadzona sprawa sądowa dotycząca jego długów. Ostatecznie, Kirchmayer został skazany na 2 lata więzienia; jednakże dzięki interwencji swojego obrońcy, karę zmieniono na 6 miesięcy aresztu. „Krach Kirchmayera” wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno w Galicji, jak i w całej monarchii austriackiej, będąc tematem publicznych debat oraz satyry.
Po bankructwie wycofał się z życia politycznego, osiedlając się u siostry w Dębnikach, gdzie zmarł na wylew krwi do mózgu. Jego ciało spoczęło w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Pleszowie.
Rodzina
Wincenty Kirchmajer pochodził z rodziny, która na początku drugiej połowy XVIII wieku osiedliła się w Krakowie, przybywając z Niemiec. Był najstarszym synem Wincentego Antoniego Kirchmayera oraz Franciszki Józefy z Bartlów. Jego rodzina miała ciekawe powiązania.
Jego siostra, Euzebia Franciszka Marianna (1834-1909), poślubiła Adama Łosia (1824-1892), który był właścicielem pałacu oraz dóbr Dębniki. Z tego małżeństwa pochodził m.in. powieściopisarz Wincenty Łoś. Z kolei bratem ciotecznym Wincentego był Julian Kirchmayer, który był posłem na Sejm Krajowy Galicji oraz członkiem austriackiej Rady Państwa.
Przypisy
- Parlament Österreich Republik, Franz Adlgasser, Kurzbiografie Kirchmajer (Kirchmayer), Wincenty. – Parlamentarier 1848–1918 online [30.11.2022 r.]
- Marek Żukow-Karczewski, Od Kislinga do Kirchmayera, czyli finansowe afery w dawnym Krakowie, "Gazeta Krakowska", 09-10.04.1994 r., nr 82 (13993)
- Józef Buszko, Polacy w parlamencie wiedeńskim 1848–1918, Warszawa 1996 r.
- Stanisław Grodziski, Sejm Krajowy Galicyjski 1861–1914, Warszawa 1993 r., ISBN 83-7059-052-7
- Wykaz Członków Sejmu krajowego królestwa Galicyi i Lodomeryi, tudzież wielkiego xięstwa Krakowskiego 1863, Lwów 1863 r.
- Zob. też charakterystykę Kirchmayera - Kazimierz Chłędowski, Pamiętniki, oprac. Antoni Knot, t. 1 Galicja 1843-1880, Kraków 1957 r., s. 135
- 50-lecie Krakowskiego „Tow. Wzaj. Ubezpieczeń”. Założenie Towarzystwa. „Kurier Kolejowy i Asekuracyjny”, s. 2-3, Nr 11 (568) z 01.06.1911 r.
- a b c Kirchmayer, Wincenty Marcin Kanty (1820-1893), Bankier und Politiker, Österreichisches Biographisches Lexikon 1815-1950, Bd. 3 (Lfg. 14, 1964), S. 341, online
- a b c d e f g h i Wiesław Bieńkowski, Kirchamyer (Kirchmajer) Wincenty Marcin Kanty, Polski Słownik Biograficzny, t. 12, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966-1967, s. 471-473
- Jerzy Zdrada, Kirchmayer Julian, Polski Słownik Biograficzny, t. 12, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966-1967, s. 469-470
- Euzebia Kirchmayer, w: M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego, online
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Włodzimierz Abłamowicz | Roman Stefanowski | Ryszard Domański (samorządowiec) | Henryk Dembiński (poseł) | Jerzy Teodor Lachowicz | Teodor Kułakowski | Wojciech Kolarski | Stanisław Gajewski | Władysław Kucharski (minister) | Tomasz Szczypiński | Jakub Major | Stanisław Morgenstern | Szczepan Mikołajski | Marek Grela | Teofil Bentkowski | Jan Grabkowski | Urszula Kierzkowska | Wanda Wasilewska | Iwona Woicka-Żuławska | Magdalena MaliszewskaOceń: Wincenty Kirchmajer