Maciej Czerwiński, urodzony 22 marca 1976 roku w Krakowie, jest uznawanym polskim filologiem slawistycznym. Jego kariera naukowa obejmuje wiele obszarów, w tym tłumaczenie, krytykę literacką oraz pełnienie roli profesora nauk humanistycznych.
Obecnie związany jest z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie prowadzi badania i wykłady. Jego zainteresowania naukowe skupiają się w szczególności na semiotyce kultury oraz analizie dyskursu.
Maciej Czerwiński bada również kulturowe związki polsko-chorwackie oraz fenomeny językowe i literackie, jakie występują w byłej Jugosławii. Jego prace często przyczyniają się do zrozumienia złożonych relacji międzykulturowych oraz językowych w regionie.
Życiorys
Maciej Czerwiński jest wybitnym specjalistą w dziedzinie filologii, która uzyskał tytuł magistra w 2000 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2004 roku obronił pracę doktorską, a dziewięć lat później, w 2013 roku, zdobył habilitację. Jego kariera akademicka nabrała tempa 1 września 2020, kiedy to objął funkcję dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2022 roku uzyskał tytuł naukowy profesora w dziedzinach językoznawstwa oraz literaturoznawstwa.
W ciągu swojej kariery, Czerwiński jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym siedmiu monografii. Warto zwrócić uwagę na jego dzieło, którym jest reprint albumu zatytułowanego Kraków Zagrzebiowi. W albumie tym znalazły się teksty wybitnych polskich literatów oraz publicystów, takich jak m.in. Adam Mickiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Władysław Anczyc, Józef Szujski oraz Karol Lanckoroński. W albumie umieszczono także ilustracje autorstwa znanych artystów, takich jak Jan Matejko, Jacek Malczewski oraz Wojciech Kossak.
W 2017 roku współtworzył wystawę poświęconą Ivanowi Meštroviciowi, która miała miejsce w Krakowie (MCK). Ponadto, Czerwiński brał udział w redagowaniu tomu dotyczącego biskupa Josipa Juraja Strossmayera.
Realizował również indywidualne projekty naukowe w renomowanych ośrodkach na świecie, takich jak Uniwersytet Yale w Stanach Zjednoczonych oraz Uniwersytet Friedricha Schillera w Niemczech. W swoim dorobku tłumaczeniowym znajduje się prace takich pisarzy jak August Šenoa, Umberto Eco, Antun Šoljan, Miljenko Jergović oraz Rade Jarak.
Poza działalnością naukową, autor tworzył eseje, krytyki literackie oraz krótką prozę, które były publikowane w licznych czasopismach, w tym w: Tygodniku Powszechnym, Herito, Odrze, Lampie, Znaku, Zeszytach Literackich, Dwutygodniku oraz Polityce.
Co ciekawe, jego pradziadkiem stryjecznym był Wojciech Czerwiński, a wśród jego krewnych znalazł się inny filolog, August Żaba. Ciekawostką jest także to, że jest zięciem Marii Rostworowskiej, znanej tłumaczki.
Nagrody
„Jego dzieło Čvorovi prijepora: jezici i kodovi tradicije (Zagrzeb, 2020) zdobyło uznanie jako najlepsza publikacja dotycząca literatury chorwackiej, napisana w 2020 roku przez zagranicznego filologa, co zostało nagrodzone prestiżową nagrodą Davidias przyznawaną przez Stowarzyszenie Literatów Chorwackich.
Monografia Chorwacja. Dzieje, kultura, idee (Kraków, 2020) została wyróżniona główną nagrodą im. prof. Jerzego Skowronka oraz Nagrodą im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka, podkreślając jej znaczenie w badaniach nad chorwacką kulturą i historią.
W 2024 roku, otrzymał nagrodę Jaroslav Šidak, która została wręczona podczas Festiwalu Kliofest w Zagrzebiu, w uznaniu za jego wkład w propagowanie wiedzy na temat chorwackiej przeszłości.
Wybrana twórczość
Maciej Czerwiński jest autorem wielu istotnych dzieł naukowych, które koncentrują się na zagadnieniach związanych z językiem, kulturą i historią narodów. Jego wybrane prace to:
- Język, ideologia, naród. Polityka językowa w Chorwacji a język mediów (Kraków, 2005),
- Semioza gatunku – semioza stylu. Studium nad chorwacką i serbską syntezą dziejów narodu (Kraków, 2011),
- Semiotyka dyskursu historycznego. Chorwackie i serbskie syntezy dziejów narodu (Kraków, 2012; przekład chorwacki 2018),
- Kultura, dyskurs, znak (Kraków, 2015),
- Drugi svjetski rat u hrvatskoj i srpskoj prozi (Zagrzeb, 2018),
- Čvorovi prijepora: jezici i kodovi tradicije (Zagrzeb, 2020),
- Chorwacja. Dzieje, kultura, idee (Kraków, 2020; przekład chorwacki 2023).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stefan Węgrzyn | Magdalena Mączyńska | Jan Zaręba (nauczyciel) | Jan Środoń | Karol Mecherzyński | Marian Kornecki | Helena Gajewska | Stanisław Mitkowski | Kazimierz Sembrat | Michał Nycz (historyk) | Władysław Grodziński | Piotr Bizoń | Franciszek Fierich | Andrzej Krzanowski (archeolog) | Bronisław Malinowski (antropolog) | Krzysztof Machaczka | Maciej Klimek | Renata Siemieńska-Żochowska | Józef Grzegorz Popiołek | Bolesław StolarskiOceń: Maciej Czerwiński