UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stanisław Błeszyński


Stanisław Błeszyński, który przyszedł na świat 13 sierpnia 1927 roku w Krakowie, to wybitna postać w polskiej entomologii. Jego pasją była lepidoopterologia, nauka zajmująca się motylami. Szczególnym obszarem jego badań była rodzina motyli znana jako wachlarzykowate (Crambidae).

Niestety, jego życie zakończyło się 24 grudnia 1969 roku w okolicy Bonn, pozostawiając po sobie cenny dorobek naukowy, który wciąż inspiruje młodsze pokolenia entomologów.

Życiorys

Stanisław Błeszyński urodził się i przez całe swoje życie oddał się pasji naukowej oraz pracy badawczej. W 1952 roku zakończył studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie również kontynuował swoje kształcenie w ramach studiów doktoranckich, które zakończył w 1958 roku. Jego dalszy rozwój naukowy miał miejsce na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 1962 roku uzyskał habilitację.

Od 1945 roku Błeszyński rozpoczął swoją współpracę z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Obejmował tam ważne stanowiska, a w latach 1958–1967 był kierownikiem Pracowni Owadów. Dodatkowo, w 1953 roku pełnił funkcję sekretarza w pierwszym zarządzie krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

W 1967 roku przeniósł się do Niemiec, gdzie rozpoczął pracę w Zoologisches Forschungsinstitut und Museum Alexander Koenig w Bonn. Jego życie zakończyło się tragicznie – zmarł 24 grudnia 1969 roku w wyniku wypadku samochodowego. Został pochowany w Republice Federalnej Niemiec, gdzie spoczywa do dziś.

Działalność naukowa

Stanisław Błeszyński był wybitnym naukowcem, który poświęcił swoją karierę badaniu systematyki i taksonomii podrodziny Crambinae w rodzinie Pyralidae, jak również faunistyką polskich motyli. Jego praca obejmowała opisanie kilkudziesięciu nowych taksonów zarówno na poziomie rodzajów, jak i kilku setek na poziomie gatunków. Przez swoją karierę opublikował ponad 60 prac naukowych, w większości koncentrując się na Crambinae.

Błeszyński stworzył również klucze do identyfikacji wybranych rodzin motyli, a także prowadził opracowania faunistyczne dotyczące tych grup w Małopolsce. W latach 1942–1960 zbierał motyle w tym regionie, które później trafiły do kolekcji Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz do Stacji Ochrony Lasów Górskich Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Upamiętnienie

Na cześć Stanisława Błeszyńskiego przyznano kilka gatunków oraz rodzajów motyli, co stanowi ważny element jego upamiętnienia. Wśród tych wyjątkowych owadów znajdują się: Agryphila bleszynskiella Amsel z 1961 roku, Japonichilo bleszynskii Okano, które zostało nazwane w 1962 roku, oraz Euchromius bleszynskiellus Popescu-Gorj, nazwanego w 1964 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje również Euchromius bleszynskii Roesler z 1975 roku. Warto dodać, że w 1961 roku Lattin wprowadził nową nazwę dla rodzajowi Crambopsis, która wcześniej już istniała. Tak powstała nazwa Bleszynskia, która jednak później została zmieniona na Angustalius.


Oceń: Stanisław Błeszyński

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:15