Władysław Karol Dobrucki


Władysław Karol Dobrucki to postać wybitna, która zapisała się w historii polskiej nauki jako profesor zwyczajny nauk technicznych. Urodził się 19 stycznia 1918 roku w Krakowie, a zmarł 20 czerwca 2010 roku. Jego kariera zawodowa jest ściśle związana z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie pełnił funkcję prodziekana Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych.

W latach 1972–1975 jego działalność przyczyniała się do rozwoju tej renomowanej uczelni, a jego wkład w badania techniczne i uczelniane życie był nieoceniony.

Życiorys

Władysław Karol Dobrucki przyszedł na świat 19 stycznia 1918 roku w Krakowie. Swoją edukację rozpoczął na Politechnice Warszawskiej, gdzie studiował w latach 1935–1939. Jego życie zmieniło się drastycznie 8 września 1939 roku, kiedy to zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego. Jako członek ochotniczego szwadronu strzelców konnych, walczył u boku grupy dowodzonej przez płk. Korytkę.

Wiosną 1941 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, gdzie pełnił rolę osoby utrzymującej kontakt z Oddziałem 741 działającym w Budapeszcie pod nadzorem placówki „List”. Niestety, w październiku 1941 roku został aresztowany przez Gestapo. Przez okres od 13 października 1941 do 17 kwietnia 1942 przebywał w więzieniu na „Pawiaku”, a następnie został przewieziony do obozu Auschwitz, gdzie przebywał do 12 kwietnia 1943 roku, a później został osadzony w KL Mauthausen-Gusen do 5 maja 1945 roku.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w 1946 roku, Dobrucki uzyskał dyplom na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Następnie pracował jako kierownik pracowni Biura Projektów Hutniczych „BIPROHUT” w okresie od 1 lutego 1946 do 31 stycznia 1957, jednocześnie będąc pracownikiem Politechniki Śląskiej w latach 1950–1954.

W 1960 roku uzyskał tytuł doktora, a w 1962 roku habilitację na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1970 roku był profesorem nadzwyczajnym, a od 1976 roku profesorem zwyczajnym. Na AGH rozpoczął swoją karierę jako adiunkt, a 1 października 1956 roku objął stanowisko zastępcy profesora. W latach 1962–1970 pełnił funkcję docenta, natomiast w okresie od 1970 do 1988 był pełnoprawnym profesorem. Po 1988 roku przechodził na emeryturę, jednak pozostał zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin.

W latach 1962–1988 kierował Zakładem Maszyn Obróbki Plastycznej, a także był prodziekanem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH w latach 1972–1975. Władysław Karol Dobrucki odszedł z tego świata 20 czerwca 2010 roku. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie.

Praca naukowa

Władysław Karol Dobrucki to wybitny naukowiec, który swoje życie zawodowe poświęcił mechanice procesu walcowania oraz urządzeniom walcowniczym. Jest autorem 120 prac naukowych publikowanych zarówno w czasopismach krajowych, jak i międzynarodowych, a także mającym na swoim koncie 10 książek, w tym 5 monografii oraz 17 patentów.

Dobrucki był członkiem wielu znaczących instytucji, takich jak Komisja Metalurgii Polskiej Akademii Nauk, Komisja Budowy Maszyn PAN oraz Komisja Mechaniki Stosowanej Oddziału PAN w Krakowie. Jego działalność naukowa obejmowała również zaangażowanie w radach naukowych takich jednostek jak:

  • Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu,
  • Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. A. Krupkowskiego PAN w Krakowie,
  • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Obróbki Plastycznej Metali „Plasomet” w Warszawie.

Jako współtwórca polskiej szkoły projektowania i konstrukcji walcowni, Dobrucki cieszy się uznaniem za stworzenie oryginalnej szkoły naukowej w zakresie podstaw mechaniki walcowania oraz jej sprężenia zwrotnego z walcarką. Warto także wspomnieć, że był projektantem pierwszej walcowni w Polsce, która została zaprojektowana i zbudowana w 1951 roku. Dodatkowo, był współautorem patentów dotyczących innowacyjnej metody przepychania na gorąco rur oraz obwiedniowego walcowania na zimno rur o dużych średnicach.

Odznaczenia

Profesor Władysław Karol Dobrucki zdobył wiele państwowych oraz resortowych odznaczeń, które były wyrazem uznania jego osiągnięć i wkładu w różne dziedziny. Wśród jego wyróżnień znajdują się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Srebrny Krzyż Zasługi (1951),
  • Krzyż Oświęcimski,
  • Odznaka Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Upamiętnienie

Na elewacji bloku numer 2 w osiedlu Słonecznym w Krakowie, w malowniczej dzielnicy Nowa Huta, znajduje się tablica pamiątkowa dedykowana wybitnym profesorom: Władysławowi Dobruckiemu, Waleremu Pisarkowi oraz Krystynie Pisarkowej. Jest to wyjątkowy hołd dla naukowców, którzy zamieszkiwali to miejsce. Tablica została ufundowana przez mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej os. Słoneczne 2 oraz krakowski oddział IPN.

Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 1 marca 2020 roku, przyciągając liczne grono osób, które pragnęły uczcić pamięć tych wybitnych osobowości. Brązowa tablica, która zdobi budynek, jest dziełem Stanisława Cukra, utalentowanego artysty, który stworzył dzieło z pasją i oddaniem.


Oceń: Władysław Karol Dobrucki

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:11