Zofia Jagiellonka (1522–1575)


Zofia Jagiellonka, urodzona 13 lipca 1522 roku w Krakowie, to postać, która zajmuje ważne miejsce w historii Polski oraz Litwy. Jej życiorys jest bogaty w wydarzenia i pełen znaczenia dla tych dwóch krajów.

Odeszła z tego świata 28 maja 1575 roku w Schöningen, jednak pamięć o niej trwa do dziś. Była nie tylko królewną polską i księżniczką litewską, ale również księżną brunszwicką. Jej pochodzenie związane jest z Zygmuntem I Starym, który był jej ojcem, oraz Boną Sforzą, jego drugą żoną.

Biografia

Zofia Jagiellonka przyszedł na świat około godziny 22 w niedzielę, 13 lipca 1522 roku, stając się trzecim dzieckiem pary królewskiej. Jej dzieciństwo upłynęło na Wawelu, gdzie dorastała razem z młodszymi siostrami, Anną i Katarzyną. W 1548 roku, w wyniku konfliktu, jaki wybuchł pomiędzy jej matką a Zygmuntem Augustem, Zofia znalazła schronienie na Mazowszu, gdzie żyła z Boną oraz swoimi siostrami. Wśród trzech młodszych córek Zygmunta Starego, uchodziła za najmądrzejszą.

W dniach od 22 do 25 lutego 1556 roku Zofia zawarła związek małżeński z Henrykiem II, księciem brunszwickim. Niestety, to małżeństwo okazało się bezdzietne. Po śmierci męża, 11 czerwca 1568 roku, Zofia postanowiła się wycofać do swoich dóbr w Schöningen. Wkrótce potem popadła w konflikt ze swoim pasierbem, Juliuszem, dotyczący zakresu władzy książęcej w Schöningen. Spór ten został rozwiązany 17 stycznia 1572 roku dzięki podpisaniu ugody. Mimo to, Juliusz nie wywiązał się z warunków umowy, co skłoniło Zofię w 1573 roku do zwrócenia się o pomoc do cesarza Maksymiliana II.

Po śmierci swojego brata, króla Zygmunta II Augusta, Zofia udzielała swojej siostrze Annie rad listownie w sprawach politycznych, wykazując się dużym zaangażowaniem.

Wiosną 1570 roku dokonała ważnej decyzji o przejściu na luteranizm, stając się w ten sposób jedyną luteranką w dynastii Jagiellonów. Po swojej śmierci została pochowana w kościele Błogosławionej Marii Dziewicy w Wolfenbüttel.


Oceń: Zofia Jagiellonka (1522–1575)

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:22