Domek loretański w Krakowie


Domek loretański w Krakowie to intrygująca budowla, która przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zlokalizowany po północnej stronie kościoła kapucynów, przy ul. Loretańskiej 11, na Piasku, wyróżnia się swoim unikalnym stylem architektonicznym.

Sprytnie nawiązując do wzorców włoskich, domek jest wierną kopią znanego sanktuarium Świętego Domku w Loreto, które według legendy zostało przeniesione z Nazaretu w XIII wieku. Ta niezwykła historia wzbogaca lokalną tradycję oraz przyciąga rzesze odwiedzających, którzy pragną odkrywać bogate dziedzictwo kulturowe Krakowa.

Historia

„Domek loretański w Krakowie, znany również jako kaplica, został zbudowany w latach 1712–1719 według projektów wybitnego architekta Kacpra Bażanki. Ta niewielka, ale niezwykle urokliwa budowla jest otoczona krużgankami, których atmosfera sprzyja duchowemu wyciszeniu. W 1926 roku ściany kaplicy zyskały nową polichromię, której autorem był Jan Bukowski, kładąc tym samym podwaliny pod jej piękno i bogaty wyraz artystyczny.

W centralnym miejscu ołtarza znajduje się figurka Matki Boskiej Loretańskiej, która jest starannie zasłaniana obrazem przedstawiającym jej wizerunek, namalowanym przez Michała Stachowicza w 1818 roku. Tabernakulum, które jest istotnym elementem ołtarza, stanowi cenny dar od króla Jana III Sobieskiego – hebanowy sepet zdobiony pięknymi miniaturami.

To właśnie w tej kaplicy, podczas mszy świętej, miało miejsce ważne wydarzenie – w dniu 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko otrzymał poświęconą szablę, co podkreślono pamiątkową tablicą z płaskorzeźbą autorstwa Alfreda Dauna, umieszczoną w zewnętrznej ścianie domku w stulecie insurekcji.

Warto również wspomnieć o Adamie Chmielowskim, znanym świętym bracie Albercie, który w tym miejscu przyjął habit zakonny 25 sierpnia 1887 roku. W 1930 roku, kaplica stała się również miejscem ceremonii ślubnej Zofii Zakrzeńskiej i Henryka Dobrzańskiego, znanego jako „Hubal”.

W XX wieku zmodernizowano obiekt, zamurowując górne okna oraz pokrywając dach blachą, co zmieniło pierwotny wygląd budynku.

Na krużgankach znajdują się tablice upamiętniające kilkadziesiąt osób, które odegrały ważną rolę w historii Polski, w tym: Kosma Lenczowski, Józef Piłsudski, August Emil Fieldorf, Janina Karłowicz, Lesław Pauli oraz Edward Godlewski.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 21.09.2021 r.]
  2. Zabytki Domku Loretańskiego. Campo santo patriotycznego Krakowa. kapucyni.ofm.pl. [dostęp 23.03.2015 r.]
  3. Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, „Wydawnictwo WAM”, Kraków 2006, s. 474.

Oceń: Domek loretański w Krakowie

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:16