August Emil Fieldorf, znany również pod pseudonimami „Weller”, „Jordan” oraz „Nil”, to osobistość, której życie przypadło na burzliwe czasy XX wieku. Urodził się 20 marca 1895 roku w Krakowie, a zmarł 24 lutego 1953 roku w Warszawie. Był to polski dowódca wojskowy, a w szczególności generał brygady w Polskich Siłach Zbrojnych.
Fieldorf zyskał uznanie jako żołnierz Legionów Polskich. W czasie swojej służby osiągnął stopień podpułkownika piechoty w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej. Brał udział w licznych konfliktach zbrojnych, w tym w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej w 1939 roku. Po zakończeniu tej ostatniej, stał się kluczową postacią w organizacji Kedywu Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję dowódcy oraz zastępcy Komendanta Głównego.
W roku 1940 Fieldorf został po raz pierwszy emisariuszem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza, co podkreślało jego znaczenie w trudnych czasach wojennych. Następnie objął dowództwo organizacji "NIE", która miała na celu kontynuowanie walki o niepodległość Polski.
Niestety, po zakończeniu II wojny światowej, Fieldorf został aresztowany przez władze komunistyczne. Oskarżony o działalność antypaństwową, został skazany na karę śmierci i stracony w 1953 roku. Jego waleczność i oddanie ojczyźnie zostały jednak dostrzegane i rehabilitacja nastąpiła w 1989 roku, co przyczyniło się do przywrócenia mu honoru.
August Emil Fieldorf został odznaczony wieloma medalami, w tym Krzyżem Złotym oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Pośmiertnie uhonorowano go także Orderem Orła Białego, co stanowi wyraz uznania za jego niezwykłe poświęcenie oraz wartką działalność na rzecz Polski.
Życiorys
August Emil Fieldorf przyszedł na świat 20 marca 1895 roku w Krakowie, przy ul. Lubicz 24, obecnie znanej jako nr 32. Jego przodkowie wywodzili się z Moraw; był wnukiem Andrzeja, który służył jako sierżant saperów w armii austriackiej oraz Eleonory z domu Gazda. Jego rodzicami byli Andrzej Franciszek, ślusarz i pracownik kolejowy, oraz Agnieszka z domu Szwanda. 25 grudnia 1895 roku, ochrzczony w kościele św. Mikołaja, otrzymał imię August, ze względu na odmowę księdza w przyjęciu pierwszego imienia – Emil. Fieldorf miał brata i siostry: Amalię, Emmę, Józefa oraz Jana, który był legionistą i ofiarą obozu Groß-Rosen. W niedługim czasie rodzina zmieniła miejsce zamieszkania z ul. Lubicz na ul. Bosacką 12, która później zmieniła numer na 26.
Fieldorf swoje młodzieńcze lata spędził w Krakowie, gdzie kształcił się w 4-klasowej Szkole Wydziałowej im. św. Mikołaja, a następnie uczęszczał do kilku gimnazjów. Był uczniem C.K. II Gimnazjum św. Jacka, a w jego dokumentach na rok szkolny 1905/1906 brakowało jego nazwiska. Uczył się także w C.K. V Gimnazjum oraz C.K. IV Gimnazjum. Po ukończeniu szkoły średniej uczęszczał na prywatne kursy, a w międzyczasie pracował dorywczo. Ostatecznie podjął studia w krakowskim Seminarium Nauczycielskim Męskim. W 1910 roku wstąpił do „Strzelca”, zostając pełnoprawnym członkiem tej organizacji w grudniu 1912 roku.
Służba wojskowa w latach 1914–1940
W marcu 1914 roku, na początku I wojny światowej, zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich, co miało miejsce 6 sierpnia na krakowskich Oleandrach. Jego pierwsze kroki w legionowej służbie rozpoczęły się w 1 kompanii IV batalionu, a po awansie na sierżanta dowodził plutonem. Wkrótce przeniesiony do III batalionu, uczestniczył w działaniach wojennych jako dowódca 2 kompani, walcząc w szeregu jednostek, m.in. 1 p.p. i 7 pułku piechoty. Na jesieni 1916 roku awansował na starszego sierżanta i ukończył kurs oficerski w Komorowie.
W 1917 roku, po kryzysie przysięgowym, Fieldorf został wcielony do C.K. Armii, a następnie działał na froncie włoskim, przy II Brygadzie Strzelców Cesarskich. Po zakończeniu służby w C.K. Armii, w 1918 roku zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej w Krakowie. Po powrocie do Krakowa 31 października 1918 roku brał udział w rozbrajaniu austriackich żołnierzy, 1 listopada wstępując do odbudowywanego 5 p.p. w Wojsku Polskim, gdzie szybko awansował.
W latach 1919–1920, jako dowódca kompanii, uczestniczył w kampanii wileńskiej oraz wojnie polsko-bolszewickiej, biorąc udział w wielu kluczowych bitwach. Jego życie osobiste również rozwijało się; poślubił Janinę Kobylińską, z którą miał dwie córki: Krystynę i Marię. Po zdobyciu wyższych stopni wojskowych, w tym kapitana piechoty, Fieldorf pozostał aktywnym członkiem armii w latach 20. i 30., dowodząc różnymi jednostkami oraz biorąc udział w życiu społecznym.
Działalność konspiracyjna 1940–1945
Rozpoczęcie II wojny światowej zmusiło Fieldorfa do ponownej mobilizacji. Wykazał się odwagą w kampanii wrześniowej, lecz po rozbiciu pułku, powrócił do Krakowa, pragnąc udać się do Francji. Po internowaniu przystąpił do tworzącej się polskiej armii w Paryżu, gdzie ukończył szkolenia sztabowe. Wkrótce, z powodu klęski Francji, władze polskie powierzyły mu misję emisariusza rządowego do okupowanej Polski, co spowodowało, że przyjął fałszywą tożsamość jako Emil Wielowiejski.
Zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej, a po przekształceniu organizacji w Armię Krajową, piastował liczne wysokie stanowiska, w tym komendanta Obszaru II Białystok AK oraz szefa Kedywu. W trakcie swojej działalności przygotowywał wiele akcji przeciwko niemieckim okupantom, zyskując reputację jako wybitny strateg.
Represje i proces 1945–1953
Niestety, po wojnie Fieldorf padł ofiarą represji komunistycznych. Aresztowany 7 marca 1945, przeszedł przez brutalne śledztwo, lecz nigdy nie podjął współpracy z funkcjonariuszami. W wyniku sfingowanego procesu skazano go na karę śmierci, mimo że jego rodzina walczyła o jego uwolnienie. Ostatecznie egzekucja miała miejsce 24 lutego 1953 roku, pomimo szerokiej publicznej histerii związanej z tym wyrokiem. Jego postawa w więzieniu oraz życie, które poświęcił dla Polski, zyskało mu wielki szacunek w oczach współwięźniów.
Fieldorf został rehabilitowany po wielu latach, a jego wkład w historię Polski pozostaje niezatarte. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, a także w Kwaterze na Łączce.
Śledztwo w sprawie mordu sądowego
Śledztwo dotyczące mordu sądowego generała Fieldorfa rozpoczęło się w 1992 roku, kiedy to Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podjęła działania, aby zbadać tę tragiczną sprawę. Inwestygacja obejmowała osoby, które miały znaczący wpływ na losy gen. „Nila” w latach 1950–1952. Wśród nich znajdowały się:
- prokuratorzy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, w tym Helena Wolińska,
- prokuratorzy Prokuratury Generalnej, tacy jak Beniamin Wejsblech i Paulina Kern,
- sędzia Sądu Wojewódzkiego Maria Gurowska oraz dwóch ławników – Bronisław Malinowski i Mieczysław Szymański,
- sędziowie zasiadający w Sądzie Najwyższym – Emil Merz, Gustaw Auscaler oraz Igor Andrejew.
W trakcie postępowania okazało się, że wielu podejrzanych już nie żyje, a ci, którzy byli wciąż wśród nas, zmarli w trakcie śledztwa. Ostatecznie akt oskarżenia mógł zostać sformułowany jedynie przeciwko Wolińskiej oraz Gurowskiej.
Warto również zauważyć, że wysiłki córki generała, zmierzające do wymierzenia sprawiedliwości wobec żyjących sprawców zbrodni, znalazły odzwierciedlenie w filmie zatytułowanym W sprawie generała Fieldorfa.
Upamiętnienie
Od wielu lat trwały starania mające na celu przywrócenie pamięci generała August Emila Fieldorfa, a ich głównymi inicjatorami byli jego bratanica Maria oraz jej mąż Leszek Zachuta. W lutym 1972 roku wdowa po generale „Nilu” skontaktowała się z Gabinetem MON, pragnąc ustalić miejsce pochówku swojego męża. Mimo trudności w uzyskaniu tej informacji, w wyniku działań ministra obrony narodowej, generała broni Wojciecha Jaruzelskiego, na symbolicznym grobie gen. Fieldorfa stanął pomnik. Warto odnotować, że klepsydra, która symbolizuje grób, znajduje się w Kwaterze na Łączce Cmentarza Wojskowego.
W latach 1985–1988 podziemna poczta antykomunistycznego ruchu w Polsce wydała serię znaczków pocztowych upamiętniających gen. Fieldorfa. Ponadto, 21 października 1999 roku, Poczta Polska wydała specjalną kopertę upamiętniającą generała „Nila”. Z kolei w rozkazie nr 2 Komendanta Hufca ZHP w Lubinie z 1 lutego 1989 roku, nadano imię gen. bryg. A.E. Fieldorfa ps. „Nil” Młodzieżowemu Kręgowi Instruktorskiemu „Siódemka” z Lubina, co stanowiło historyczny krok w kierunku przyjęcia patronatu generała w Polsce.
29 czerwca 1989 roku aleja Bolesława Bieruta została przemianowana na ulicę gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Warszawie, a w wielu miastach Polski, takich jak Częstochowa, Kraków, Nowy Sącz, Opole, Szczecin oraz w Bielsku-Białej, ustanowiono ulice jego imienia oraz powstało Rondo gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. W 1992 roku zrealizowano biograficzny film dokumentalny pt. On wierzył w Polskę… w reżyserii Aliny Czerniakowskiej.
Na stulecie urodzin Fieldorfa, w 1995 roku, wydano medalion z brązu wykonany przez Andrzeja Kołaczyńskiego, a inny medal z wizerunkiem generała przygotował Tadeusz Tchórzewski. Popiersie generała „Nila” stworzył prof. Stanisław Wiśniewski. Dnia 7 kwietnia 1998 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską, która oddaje hołd gen. Emila Fieldorfowi, zaprojektowaną przez Roussankę Nowakowską oraz Ewę Tyc-Karpińską.
W Krakowie w 2000 roku powstało Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, a w 2004 roku Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 przyjął jego imię. Generał Fieldorf został również patronem szeregu instytucji, takich jak Koło nr 14 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręgu Warszawa oraz Szkoła Podstawowa w Bobrowicach. 7 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej w Rakowcu odbyła się ceremonia nadania jej imienia General Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Dnia 1 października 2005 roku otwarto Rondo Augusta Emila Fieldorfa-Nila w Warszawie, gdzie umieszczono pomnik oraz tablicę pamiątkową na budynku Akademii Obrony Narodowej.
27 lipca 2006 roku, w obecności obchodów 62. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, prezydent RP Lech Kaczyński pośmiertnie uhonorował generała Orderem Orła Białego, a uroczystość wręczenia odbyła się 30 lipca. W 29 lutego 2008 Sejm VI kadencji oddał hołd pamięci generała Augusta Emila Fieldorfa, zaś 11 listopada 2007 roku odsłonięto pomnik-popiersie gen. Fieldorfa w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie. Na premierze filmu biograficznego Generał Nil, który odbył się 17 kwietnia 2009 roku, główną rolę odegrał Olgierd Łukaszewicz, podczas gdy córka generała, Maria Fieldorf-Czarska, zgłosiła zastrzeżenia do treści filmu.
W kwietniu 2009 roku odsłonięto popiersie generała „Nila” przy Domu Słowa w Toruniu, natomiast 25 czerwca 2009 roku minister obrony narodowej nadał Jednostce Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych imię gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Po tej ceremonii, 4 września 2010 roku odbyło się wręczenie sztandaru i odsłonięcie pomnika zaprojektowanego przez prof. Czesława Dźwigaja. 18 marca 2011 roku jednostka zmieniła nazwę na Jednostka Wojskowa „Nil”, a podczas święta jednostki otwarto aleję im. gen. Fieldorfa. W 2012 roku nakręcono film reportażowy pt. Generał „Nil” i rotmistrz Pilecki – w poszukiwaniu bohaterów (scenariusz: Magdalena Belka, Łukasz Frątczak). Raper Tadek w 2012 roku wydał utwór muzyczny „Generał Nil”, który był hołdem dla Augusta Emila Fieldorfa, a następnie znalazł się na płycie Niewygodna prawda.
W 2018 roku Narodowy Bank Polski wydał srebrną monetę kolekcjonerską na cześć Fieldorfa o nominale 10 złotych, w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Z kolei 8 maja 2018 roku Tomasz Zdzikot nadał 2 Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie imię gen. Emila Augusta Fieldorfa ps. „Nil”. Ponadto, czytelnia Oddziału IPN w Gdańsku również nosi jego imię.
Pomniki
- w Warszawie:
- 26 września 2010 roku, przy kościele parafii św. Ojca Pio na Gocławiu przy ul. Fieldorfa 1 odsłonięto pomnik generała (autor Jacek Kucaba),
- przed bramą Akademii Sztuki Wojennej,
- na osiedlu Armii Krajowej w Opolu (autor Marian Lewczak), odsłonięty 24 maja 2011 roku,
- w Krakowie, w parku im. Henryka Jordana w Krakowie (III.6, autor Wojciech Siek) – popiersie zrealizowane w ramach projektu „słynni Polacy XX w.”, odsłonięty 11 listopada 2007 roku,
- w Sierpcu na skwerku naprzeciw dworca PKP, odsłonięty 10 maja 2012 roku,
- w Olsztynie na skwerze im. Generała Fieldorfa Nila na Jarotach, odsłonięty 23 lutego 2014 roku (tymczasowy),
- 1 marca 2023 roku w Głogowie odsłonięto pomnik poświęcony Augustowi Emilowi Fieldorfowi w ramach „Alei Pamięci”, obok 15 innych pomników żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Tablice pamiątkowe
- w kościele w Milanówku odsłonięto tablicę upamiętniającą Generała, odsłoniętą 24 lutego 1978 roku,
- w Panteonie Polski Walczącej według projektu Władysława Śniadeckiego z 1986 roku,
- w Klasztorze Jasnogórskim w Częstochowie, odsłonięta w 1987 roku,
- na obelisku w Skarżysku-Bzinie, odsłonięta w 1987 roku,
- w Krakowskim Kościele Ojców Kapucynów, odsłonięta w 1988 roku,
- na domu, w którym urodził się generał w Krakowie przy ulicy Lubicz 32, odsłonięta 11 listopada 1989 roku,
- na domu, w którym mieszkał tuż przed aresztowaniem: Łódź ul. A. Próchnika 39; odsłonięta 1 września 1989 roku,
- na murze Opactwa Cystersów w Wąchocku, odsłonięta 17 czerwca 1990 roku,
- w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu z 1994 roku,
- w kościele św. Jacka w Warszawie z medalionem według projektu Grażyny Roman-Dobrowolskiej, odsłonięta 20 marca 2000 roku,
- w Zespole Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie zaprojektowana przez Macieja Zychowicza z 2004 roku,
- na Kościele Garnizonowym w Gliwicach, odsłonięta w 2009 roku,
- w kościele Bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie – Jarotach, odsłonięta 23 lutego 2014 roku,
- w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Krakowie (ul.Topolowa 22), odsłonięta 15 czerwca 2018 roku,
- tablica pamiątkowa i most im. Generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „NIL”, który znajduje się w Łanach i jest częścią Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Most ten łączy ze sobą Gminę Siechnice z Gminą Czernica.
Ordery i odznaczenia
Emil Fieldorf, bohater narodowy, był odznaczany wieloma medalami i orderami za swoje zasługi w służbie wojskowej oraz w działalności niepodległościowej. Jego osiągnięcia zostały upamiętnione poprzez liczne nagrody, które świadczą o odwadze i poświęceniu dla Polski.
- Order Orła Białego nr 112 – pośmiertnie, 27 lipca 2006,
- Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 64, 28 września 1944, „za całokształt pracy konspiracyjnej na najbardziej eksponowanych kierowniczych stanowiskach i za wybitną postawę i gotowość podjęcia najcięższych zadań, którym zawsze podołał,”
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 7169, 17 maja 1922, „za wybitne męstwo okazane pod Hulewiczami w połowie sierpnia 1916,”
- Krzyż Niepodległości, 9 stycznia 1932, „za pracę w dziele odzyskania niepodległości,”
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 11 listopada 1937, „za zasługi w służbie ochrony pogranicza,”
- Krzyż Walecznych – czterokrotnie, w tym po raz pierwszy w 1921 za walki o Wilno na początku 1919, a następnie za walki o Staworowo 13 września 1919, walki o Dyneburg 23 września 1919 i walki o Białystok 22 sierpnia 1920,
- Medal Wojska – czterokrotnie, 15 sierpnia 1948, „za dokonanie w czasie wojny czynu przynoszącego szczególne korzyści wojskom lądowym, a wykraczającego poza normalny obowiązek lub za szczególnie sumienną służbę w czasie wojny; nr leg. 41008,”
- Złoty Krzyż Zasługi, 24 maja 1929, „za zasługi na polu przysposobienia wojskowego,”
- Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej,
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921, 1928,
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, 1928,
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, 11 listopada 1938,
- Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, 10 maja 1938,
- Odznaka „Za wierną służbę,” sierpień 1916,
- Odznaka pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza,
- Brązowa odznaka strzelecka,
- Odznaka pamiątkowa 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych,
- Krzyż „Wilno-Wielkanoc,”
- Krzyż Kampanii Wrześniowej – pośmiertnie, 15 sierpnia 1985,
- Krzyż Armii Krajowej – pośmiertnie, 15 sierpnia 1967,
- Honorowa odznaka żołnierza Komendy Głównej AK Oddziału V K. Łączności Zagranicznej „Zagroda” – pośmiertnie, 15 sierpnia 1981,
- Odznaka Pamiątkowa Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty ZWZ-AK – pośmiertnie, 29 listopada 1985,
- Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – pośmiertnie, 4 listopada 1988,
- Medal 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej – Łotwa, 1928,
- Krzyż Oficerski Order Zasługi – Węgry, 1936.
Te odznaczenia nie tylko świadczą o jego odwadze, ale także o nieustannej determinacji do walki o wolność i niezawisłość Polski. Emil Fieldorf, poprzez swoje dokonania, pozostaje symbolem heroizmu i oddania dla ojczyzny.
Przypisy
- Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Internetowy lokalizator grobów. Agnieszka Fieldorf. rakowice.eu. [dostęp 04.09.2022 r.]
- Mappa rondo gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" Bielsko-Biała. mapy.e-turysta.pl. [dostęp 04.09.2022 r.]
- Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – August Emil Fieldorf „Nil”. nbp.pl, 23.02.2018 r. [dostęp 16.05.2024 r.]
- Żołnierze wyklęci - w Głogowie upamiętniono ich aleją. Kogo przedstawiają pomniki? [online], Głogów Nasze Miasto, 01.03.2023 r. [dostęp 04.06.2023 r.]
- Bartosz Dybała: Kraków. Generał „Nil” ma swoją tablicę pamiątkową. gazetakrakowska.pl, 15.06.2018 r. [dostęp 21.02.2019 r.]
- Kraków: odsłonięto tablicę Fieldorfa „Nila” w SP im. Frycza Modrzewskiego. radiomaryja.pl, 15.06.2018 r. [dostęp 21.02.2019 r.]
- Decyzja Nr 208/MON ministra obrony narodowej z dnia 25.06.2009 r. w sprawie nadania imienia patrona oraz ustanowienia dorocznego Święta Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych (Dz. U. MON z 16.07.2009 r., Nr 13, poz. 146).
- Magdalena Staniszewska: Odsłonięcie pomnika generała Nila – 10.05.2012 r. sierpc.com.pl, 12.05.2012 r. [dostęp 13.05.2012 r.]
- Gabriel G. Zmarzliński, Dwaj generałowie – August Fieldorf i Wojciech Jaruzelski, „Dziennik Trybuna”, 27.03.2020 r. [dostęp 24.04.2020 r.]
- Opowieść o człowieku niezłomnym. fieldorf.pl. [dostęp 06.06.2013 r.]
- Generał „Nil” w pamięci bliskich i ludzi, których spotkał na drodze życia Polska – to była miłość...
- Rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – Debata – Regionalny Portal Olsztyna.
- Tadek Firma Solo „Rotmistrz Witold Pilecki”. wp.pl, 14.02.2012 r. [dostęp 10.06.2012 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu (24.09.2015 r.)]
- Generał August Fieldorf "Nil" Żołnierz Wyklęty. 4rblog.wp.mil.pl, 03.02.2017 r. [dostęp 03.03.2017 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu (04.03.2017 r.)]
- Tablica z informacją o odznaczeniu. 4rblog.wp.mil.pl, 03.02.2017 r. [dostęp 03.03.2017 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu (04.03.2017 r.)]
- Zarządzenia Ministra Spraw Wojskowych. Zwalniam. „Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych”. Nr 5 z 03.08.1931 r., s. 226.
- Wychowanie fizyczne i sporty. Z ruchu organizacyjnego. „Światfilm”. Nr 2, s. 4, 13.02.1927 r.
- Sprawozdanie Dyrektora C.K. Gimnazyum V w Krakowie za rok szkolny 1906/07. Kraków: 1907, s. 21.
- Sprawozdanie Dyrektora C.K. Gimnazyum św. Jacka w Krakowie za rok szkolny 1906. Kraków: 1906, s. 102-103.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jicchak Pundak | Stefan Witkowski (generał) | Medard Cibicki | Franciszek Brożek | Teofil Zieliński | Wilhelm Hörl | Stanisław Nazarkiewicz | Rajmund Baczyński | Jan Dłużyński | Wiktor Moehlem | Stefan Kuta-Kaliński | Marek Jerzy Olbrycht | Tadeusz Żuwała | Bolesław Schwarzenberg-Czerny | Władysław Konrad Czapliński | Bolesław Kraupa | Kazimierz Dziurzyński | Jan Gaston Zakrzewski | Zygmunt Żytomirski | Tadeusz Janiszewski (pilot)Oceń: August Emil Fieldorf