Ulica ks. Kazimierza Jancarza to istotny element urbanistyczny, który znajduje się w Krakowie. Jest to ulica w całości usytuowana w dzielnicy Mistrzejowice, która należy do jednostek administracyjnych XV tego pięknego miasta. Mistrzejowice to okolica bogata w historię i różnorodne atrakcje.
Aby poznać więcej szczegółów dotyczących tej dzielnicy, można zapoznać się z informacjami dostępnymi pod tym linkiem: dzielnicy XV Mistrzejowice.
Przebieg
Ulica we Krakowie zaczyna swój przebieg na skrzyżowaniu z ulicą Bohomolca oraz ks. Kurzei, gdzie staje się rzeczywistym wydłużeniem tej pierwszej ulicy. Z tej lokalizacji, bez występowania żadnych bocznych uliczek, kieruje się w stronę wschodnią aż do skrzyżowania z ulicami Parnickiego (po lewej stronie) i Załuskich (po prawej). Zaledwie około 100 metrów dalej, tuż przy tej ulicy, znajduje się po prawej stronie pętla tramwajowa, a po lewej pętla autobusowa „Mistrzejowice”. Autobusy z tego przystanku kursują zarówno w obu kierunkach, jak i w ruchu przelotowym, podczas gdy tramwaje wyruszają tylko w kierunku wschodnim.
Kontynuując bieg, ulica dociera do kolejnego skrzyżowania z ulicami Nagłowicką (po lewej stronie) oraz Miśnieńską (po prawej). Następnie ulica rozciąga się na około 270 metrów, prowadząc do czterowlotowego skrzyżowania, w którym po lewej stronie wpada ulica Wawelska, a po prawej znajduje się ulica Łęczycka. Ostatni odcinek ulicy, mający długość 170 metrów, prowadzi aż do ronda na skrzyżowaniu z ulicą Wiślicką oraz Srebrnych Orłów, gdzie kończy swój bieg, przekształcając się w tę drugą arterię.
Historia
Ulica, która znajduje się w wschodniej części Krakowa, rozpoczęła swoje istnienie na przełomie lat 60. oraz 70. XX wieku. Powstała ona w wyniku budowy architektoniczno-urbanistycznego założenia Mistrzejowic. W 1974 roku zrealizowano przedłużenie torowiska tramwajowego z Bieńczyc, które prowadziło do pętli „Mistrzejowice”, usytuowanej na końcu ówczesnej ulicy Srebrnych Orłów.
Nazwa ulicy, upamiętniająca księdza Kazimierza Jancarza, została wprowadzona w 1991 roku dla jednojezdniowego odcinka ulicy Srebrnych Orłów, leżącego na zachód od ronda z ulicą Wiślicką. Odcinek dwujezdniowy, znany z pierwotnej nazwy, zachował ją aż do dziś.
W 2002 roku miała miejsce przebudowa torowiska tramwajowego, które przebiega przez wschodnią część ulicy. Budowa ostatnich odcinków ulicy, które zlokalizowane były na zachód od pętli tramwajowo-autobusowej, trwała od lat 90. XX wieku do 2006 roku, kiedy to połączenie z ulicą Bohomolca zostało zakończone. Umożliwiło to pełne skomunikowanie Mistrzejowic z Prądnikiem Czerwonym oraz centrum Krakowa.
Infrastruktura
Ulica ks. Jancarza, z charakterystycznym dwupasmowym układem drogi, jak również torowiskiem tramwajowym, biegnie wzdłuż całej ulicy, zaczynając się od wschodniego końca aż do pętli „Mistrzejowice”. Na tej trasie znajduje się kluczowy zespół przystanków autobusowych MPK Kraków o nazwie „Kurzei”, zlokalizowany przy skrzyżowaniu z ulicami Bohomolca i Kurzei. Dodatkowo, wzdłuż ulicy usytuowane są trzy zespoły przystanków tramwajowo-autobusowych, na które składają się: „Mistrzejowice” z pętlą oraz zespołem przystanków przelotowych przy skrzyżowaniu z ulicami Parnickiego i Załuskich, „Miśnieńska” przy skrzyżowaniu z Nagłowicką i Miśnieńską oraz „Os. Złotego Wieku” zlokalizowany pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Łęczycką i Wiślicką.
W kierunku centrum Krakowa autobusy odjeżdżają z przystanków skierowanych na zachód, a tramwaje w stronę wschodnią. Plany na przyszłość przewidują jednak wydłużenie linii tramwajowej od pętli „Mistrzejowice” poprzez Prądnik Czerwony, aż do centrum, docierając do pętli „Cmentarz Rakowicki” lub przez ulicę Meissnera do Wieczystej.
W bezpośrednim sąsiedztwie tej głównej arterii zlokalizowany jest Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, a po przeciwnej stronie znajdują się pawilony handlowe na Osiedlu Tysiąclecia. Mieści się tam m.in. drogeria „Rossmann”, Urząd Pocztowy, Filia 49 Biblioteki Kraków oraz inne lokale handlowe i usługowe. Na Osiedlu Złotego Wieku znajduje się sklep sieci „Lewiatan” oraz inne punkty usługowe i handlowe, a także Plac Targowy „Złoty Wiek”.
Ulica otoczona jest od północy osiedlem Srebrnych Orłów i od strony południowej przez osiedle Oświecenia. Na dalszym odcinku, na północy mieszkańcy Złotego Wieku oraz Tysiąclecia tworzą lokalną społeczność.
Przypisy
- Budowa połączenia drogowego ul. Ks. Jancarza do ul. Bohomolca. [w:] Magiczny Kraków [dostęp 20.05.2019 r.]
- Remonty torowisk w 2002 roku. [w:] Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji [dostęp 19.05.2019 r.]
- wykaz zmian nazw alei, mostów, osiedli, parków, placów, rond i ulic w Krakowie. [w:] kmk.krakow [dostęp 20.05.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Kurniki w Krakowie | Ulica Legionów Józefa Piłsudskiego w Krakowie | Ulica Lipowa w Krakowie | Ulica Lipska w Krakowie | Ulica Longinusa Podbipięty w Krakowie | Ulica Lublańska w Krakowie | Ulica Bosacka w Krakowie | Ulica Łobzowska w Krakowie | Ulica Marii Konopnickiej w Krakowie | Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie | Ulica Krótka w Krakowie | Ulica Królowej Jadwigi w Krakowie | Ulica Królewska w Krakowie | Ulica Krakowska w Krakowie | Ulica Kotlarska w Krakowie | Ulica Kielecka w Krakowie | Ulica Kawiory w Krakowie | Ulica Karmelicka w Krakowie | Ulica Kanonicza w Krakowie | Ulica Kamienna w KrakowieOceń: Ulica ks. Kazimierza Jancarza w Krakowie