Ulica Pijarska w Krakowie


Ulica Pijarska to jedna z nielicznych zachowanych w Krakowie ulic podmurnych, która ma swoje niepowtarzalne walory historyczne oraz typowo urbanistyczny charakter. Ta malownicza droga przebiega wzdłuż dawnych murów miejskich, łącząc ulicę św. Marka z ulicą Szpitalną. Ulica Pijarska współtworzy kompleksowe połączenie z innymi kluczowymi ulicami wychodzącymi z centralnego punktu miasta, jakim jest Rynek, w tym Floriańską, św. Jana oraz Sławkowską.

Nazwa tej ulicy została nadana pod koniec XIX wieku i jest ściśle związana z klasztorem oo. Pijarów oraz kościołem Przemienienia Pańskiego, które znajdują się u wylotu ulicy św. Jana. Ta historyczna lokalizacja sprawia, że Ulica Pijarska jest nie tylko ważnym punktem na mapie turystycznej Krakowa, ale także miejscem, które kusi swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i architektonicznym.

Niektóre kamienice

Na Ulicy Pijarskiej w Krakowie można znaleźć wiele interesujących budynków, z których każdy opowiada swoją unikalną historię. Poniżej przedstawiamy wybrane kamienice, które zachwycają swoim pięknem oraz znaczeniem.

Nr 1.gmach Komunalnej Kasy Oszczędności Powiatu Krakowskiego został zbudowany w latach 1897-1899 przez Tadeusza Stryjeńskiego. Dworzec ten obecnie pełni funkcję siedziby Banku PeKaO SA.

Nr 2.Kościół Przemienienia Pańskiego, który jest częścią konwentu ojców pijarów, także zasługuje na uwagę ze względu na swoją architekturę i religijne znaczenie.

Nr 3.Kamienica z Atlantami powstała pod koniec XIX wieku i zachwyca swoim eleganckim wykończeniem i dekoracjami fasadowymi.

Nr 5.Kamienica nr 5 jest znana jako miejsce zamieszkania Juliusza Osterwy, renomowanego aktora oraz reżysera, który pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w latach 1932-1935. Zdecydowanie warto przyjrzeć się tablicy informacyjnej, która poświadcza jego związki z tą lokalizacją oraz przypomina o jego wkładzie w polskie życie teatralne.

Nr 7–9.Pałac Badenich znajduje się na rogu ulicy Sławkowskiej 32 i został wybudowany na przełomie XIX wieku. Obecnie można tam znaleźć siedzibę Centrum Badań nad Zadłużeniem i Rozwojem przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pałac Czartoryskich, usytuowany na narożniku z ul. św. Jana nr 19, został wzniesiony według projektu Alberta Bitnera oraz Zygmunta Hendla między 1879 a 1901 rokiem, łącząc trzy wcześniejsze kamienice. Obiekt ten, w towarzystwie dawnych budynków klasztornych oraz Arsenału Miejskiego, tworzy Muzeum Czartoryskich. Przeróbki na muzeum wykonał Maurycy Ouradou.

Nr 13.Hotel Francuski znajduje się na rogu z ul. św. Jana 32, stworzony przez Aleksandra Rittermana na początku XX wieku (w latach 1911-1912) po zburzeniu wcześniejszej kamienicy z XV wieku.

– Na koniec, Arsenał Miejski, który zbudowano w drugiej połowie XVI wieku z łamanego piaskowca, pierwotnie pełnił funkcję składu broni. Na koniec XIX wieku obiekt przeszedł na własność rodziny Czartoryskich, a obecnie mieści eksponaty Muzeum Książąt Czartoryskich, co czyni go atrakcją turystyczną.

Przypisy

  1. Marek Żukow-Karczewski, Nie istniejące budowle Krakowa. Dom "Na Chocimiu", "Echo Krakowa", 26.06.1991 r., nr 122 (13434).
  2. Jan Adamczewski, Kraków od A do Z, KAW Kraków.
  3. Jerzy J. Kossowski, Leszek L. Ludwikowski, Ulicami Krakowa, Kraków: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1968, s. 78.
  4. Encyklopedia Krakowa. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 751. ISBN 83-01-13325-2.

Oceń: Ulica Pijarska w Krakowie

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:16