Grzegorz Sinko


Grzegorz Sinko, ur. 13 czerwca 1923 roku w Krakowie, a zm. 30 marca 2000 roku w Warszawie, to wybitny polski anglista, który przez wiele lat pełnił ważną rolę w Uniwersytecie Warszawskim.

Jego kariera akademicka i badawcza miała znaczący wpływ na rozwój filologii angielskiej w Polsce, a jego wkład w dziedzinie edukacji pozostaje wysoko ceniony przez kolejne pokolenia studentów.

Życiorys

Grzegorz Sinko, syn filologa klasycznego Tadeusza Sinki, spędził swoje wczesne lata w Krakowie. Tam uczęszczał do renomowanego Gimnazjum i Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego, a w 1939 roku zdał małą maturę. W okresie II wojny światowej, między 1940 a 1941 rokiem, zdobywał wykształcenie w szkole handlowej (Staatliche Handelsfachschule), równocześnie pracując jako goniec, stenotypista i księgowy w firmie „Spójnia Budowlana”. Pracował także jako korespondent handlowy w fabryce części rowerowych w Krakowie.

Równocześnie z pracą zawodową, uczestniczył w tajnych kursach licealnych, co pozwoliło mu na zdanie egzaminu dojrzałości. W latach 1944–1948 podjął studia z zakresu filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1950 roku obronił swoją pracę doktorską. Od 1953 roku związał swoje życie zawodowe z Warszawą i miejscowym uniwersytetem. W latach 1965–1969 pełnił funkcję kierownika Katedry Filologii Angielskiej, a od 1970 do 1971 roku był dyrektorem Instytutu Filologii Angielskiej. W okresie 1953–1957 pracował w Państwowym Instytucie Sztuki.

W 1955 roku uzyskał habilitację na podstawie pracy John Walcot and his school. W 1964 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Niestety, z powodów politycznych został zwolniony z Uniwersytetu Warszawskiego w 1971 roku, po czym podjął pracę w Instytucie Sztuki PAN. W latach 1971–1977 był także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Od 1982 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Specjalizował się w historii literatury angielskiej, jak i w historii oraz teorii dramatu. Od początku jego kariery akademickiej w 1947 roku, opublikował ponad 450 prac, w tym artykułów krytycznych, esejów, przekładów i recenzji. Pełnił rolę redaktora dzieł autorów takich jak Daniel Defoe, Charles Dickens oraz William Shakespeare. Tłumaczył również sztuki teatralne z języka angielskiego i niemieckiego. Jest autorem książek, takich jak Kryzys języka w dramacie współczesnym. Rzeczywistość czy złudzenie? (1977) oraz Postać sceniczna i jej przemiany w teatrze XX wieku (1988).

W życiu osobistym, żoną Grzegorza była Zofia Sinko (1919–2006), profesor Instytutu Badań Literackich, a także historyk literatury doby oświecenia, tłumaczka oraz edytorka dzieł literatury angielskiej.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie w wyniku brutalnego przestępstwa. Został napadnięty przed swoim domem przez grupę złodziei, którzy pragnęli ukraść pieniądze, jakie miał przy sobie po wyjściu z banku. Po tym tragicznych wydarzeniach, Grzegorz Sinko został pochowany na cmentarzu komunalnym Północnym (kwatera O-I-16-8-60).

Ordery i odznaczenia

Grzegorz Sinko otrzymał wiele zaszczytnych wyróżnień, które podkreślają jego wkład w polską kulturę i naukę.

  • krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski, datowany na 6 października 1998 roku,
  • odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, przyznana w 1978 roku.

Nagrody

Grzegorz Sinko został uhonorowany Nagrodą Fundacji Literatury w 1988 roku za swoją książkę Postać sceniczna i jej przemiany w teatrze XX wieku, która została wydana w 1989 roku.


Oceń: Grzegorz Sinko

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:9