UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Antoni Czubryński


Antoni Czubryński to postać o niezwykle bogatym dorobku intelektualnym i zróżnicowanej działalności. Urodził się 31 grudnia 1885 roku w Krakowie, a zmarł 9 listopada 1960 roku w Warszawie.

Był on nie tylko polskim historykiem religii, ale również znanym astralistą, który z pasją badał zjawiska związane z duchowością i mistycyzmem.

W ciągu swojego życia Antoni Czubryński angażował się w działalność wolnomyślicielską, co czyniło go orędownikiem rozwoju krytycznego myślenia w Polsce. Jego umiejętności nie ograniczały się tylko do studiowania religii; był również filozofem, który przyczynił się do wielu dyskusji intelektualnych dotyczących natury ludzkiej i przyrody.

Oprócz tego, jako filolog, Czubryński miał na celu zgłębianie zawirowań językowych, co potwierdzał jego związek z esperantystyką.

Warto podkreślić również jego pasje związane z parapsychologią, które wpisywały się w ówczesne zainteresowania badaniem nieznanych zjawisk.

Życiorys

Antoni Czubryński był wybitną postacią, która swoją edukację rozpoczęła na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1917 roku uzyskał stopień naukowy doktora filozofii, opierając swoją rozprawę na tematyce „Poglądów etycznych Marka Aurelego”. Oprócz tego studiował również filologię klasyczną i zyskał renomę jako docent. Przez kilka lat swoje wykłady prowadził w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie, gdzie w szczególności badał i rozwijał myśli związane z astralizmem pod okiem swojego mentora, Andrzeja Niemojewskiego.

W latach 20. XX wieku Czubryński był aktywnym członkiem Instytutu Nauk Hermetycznych, który współpracował z polskimi martynistami. Przed II wojną światową, w trakcie przesłuchania, Ludwik Tyborowski wskazał, że Robert Walter być może był związany z działalnością masońsko-okultystyczną. Czubryński, który również go odwiedzał w jego willi w Komorowie, był bardzo związany z tym środowiskiem.

Oprócz swoich zainteresowań naukowych, Antoni Czubryński miał silne powiązania z ruchem wolnomyślicielskim. Aktywnie uczestniczył w Polskim Związku Myśli Wolnej i przez wiele lat pisał do czasopisma „Wolnomyśliciel Polski”, które ukazywało się w latach 1928–1936. W tym wolno myślącym i antyklerykalnym piśmie posługiwał się pseudonimem „Religiolog”. Ponadto, przeprowadził szereg eksperymentów z renomowanym polskim jasnowidzem Stefanem Ossowieckim, czego efekty można znaleźć w książce Ossowieckiego zatytułowanej „Świat mego ducha i wizje przyszłości”.

W latach 1933–1935 wykładał mitologię grecką i rzymską w łódzkim oddziale zamiejscowym Wolnej Wszechnicy Polskiej. Od 1936 do 1939 roku kontynuował nauczanie w Warszawie. Antoni Czubryński spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze K-6a-13.

Jego żona, Maria, z pochodzenia Steinmasslów, uczyła biologii w gimnazjum i miała różnorodne zainteresowania, obejmujące okultyzm, chiromancję, grafologię, medialność, a także kabałę oraz wierzenia azjatyckie. Ich córka, Maria Czubryńska, podążyła śladami rodziców, zostając wróżką.

Prace

Antoni Czubryński, znany ze swojego wkładu w rozwój różnych dziedzin, pozostawił po sobie szereg wybitnych prac, które do dziś są źródłem wiedzy. Oto niektóre z nich:

  • polski kalendarz astrologiczny (1928-1939) – Astralogematy globusowe cudownych nakarmień: wyjątek z niewydanego Komentarza astralistycznego do czterech ewangelii,
  • esperanto i esperantyzm z uwzględnieniem historią języka międzynarodowego, „Bibljoteka dla Propagandy Esperanta w Polsce”, tom IV, Kraków: Druk. W Poturalski, 1912,
  • esperantyzm: książka informacyjna, Kalisz: M. Jasiński, 1927,
  • gwiazda króla żydowskiego, Warszawa 1947,
  • mistrz Twardowski: studium mitogenetyczne, Wydawnictwo Kasy im. Mianowskiego, Instytut Popierania Nauki, 1930,
  • mit kruszwicki: badanie wiaroznawcze, nakł. autora, 1915,
  • podania domu „Krzysztofory” na rynku krakowskim,
  • slovanské mythy dynastické jako astralogemy.

Przypisy

  1. Tomasz Krok, Antymasońska komórka Episkopatu Polski w świetle badań i dokumentów (1945 - 1952), wyd. Black Antlers Press, 09.2014 r.
  2. Henryk Hoffmann: Astralistyka (Szkice z dziejów religioznawstwa polskiego). Kraków: Nomos, 1991 r., s. 63-76.
  3. Leszko Miastkowski. Sylwetki Łódzkich Uczonych, Łódź: Wyd. UŁ, 1995 r., s. 16.
  4. Andrzej Nowicki: Wykłady o krytyce religii w Polsce. Warszawa: Książka i Wiedza, 1965 r., s. 122-125.
  5. a b c Encyklopedia Powszechna PWN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1973 r., s. 543.
  6. Ruch Filozoficzny 1913, tom 3, nr 7.
  7. Stefan Ossowiecki: Świat mego ducha i wizje przyszłości.
  8. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze.
  9. Skorowidz Rzeczypospolitej Polskiej Księga adresowa miasta Krakowa 1926 - Narożnik ul. Starowiślanej 88 Dr Czubryński Antoni i Mrja ze Steinmasslów.

Oceń: Antoni Czubryński

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:10