Anna Brożek (filozof)


Anna Magdalena Brożek, urodzona 11 maja 1980 roku w Krakowie, to wybitna postać w polskiej kulturze, łącząca w sobie talenty pianistki i filozofki. Obecnie pełni funkcję profesora w dziedzinie nauk humanistycznych, czego dowodem jest jej znaczący wkład w rozwój myśli filozoficznej w Polsce.

Jej profesjonalna kariera charakteryzuje się nie tylko zdobywaniem licznych osiągnięć w sztuce pianistyki, ale także głębokim zaangażowaniem w badania nad filozofią, które przyczyniły się do wzbogacenia naukowego dyskursu w kraju.

Życiorys

W 2003 roku Anna Brożek zdobyła dyplom z filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Następnie w 2004 roku zakończyła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie kształciła się w klasie fortepianu pod okiem Andrzeja Pikula.

W 2006 roku obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, a jej praca doktorska nosiła tytuł „Logiczna analiza terminologii muzycznej” pod kierunkiem promotora, którym był Jacek Juliusz Jadacki. Po zakończeniu studiów, Anna Brożek została adiunktką w Zakładzie Semiotyki Logicznej w Instytucie Filozofii UW.

W 2008 roku na tym samym uniwersytecie uzyskała habilitację w obszarze nauk humanistycznych, prezentując pracę zatytułowaną „Pytania i odpowiedzi. Tło filozoficzne, teoria, zastosowania praktyczne”. Natomiast w 2015 roku uzyskała habilitację w zakresie sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, a jej praca habilitacyjna nosiła tytuł „Obraz duszy polskiej w mazurkach Romana Maciejewskiego”. W dniu 28 lipca 2015 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych.

Jako aktywna członkini Rady Naukowej Collegium Invisibile oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, Anna Brożek została wybrana do Akademii Młodych Uczonych PAN na kadencję 2016–2021. Dodatkowo, w 2017 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce.

Książki

Anna Brożek, wybitna filozof, ma na swoim koncie wiele publikacji, które przyczyniają się do analizy i rozwoju myśli filozoficznej oraz muzycznej. Jej prace obejmują zarówno teoretyczne analizy, jak i praktyczne zastosowania, co czyni je niezwykle wartościowymi dla studentów oraz badaczy. Oto kilka istotnych tytułów jej książek:

  • Symetria w muzyce – czyli o pierwiastku racjonalnym w komponowaniu dzieł muzycznych (2004),
  • Principia musica. Logiczna analiza terminologii muzycznej (2006),
  • Wprowadzenie do metodologii dla studentów teorii muzyki i muzykologii (2007),
  • Pytania i odpowiedzi. Tło filozoficzne, teoria, zastosowania praktyczne (2007),
  • Kazimierz Twardowski w Wiedniu (2010),
  • Fakty i artefakty (2010),
  • (Z Jackiem Jadackim) Fryderyk Chopin: środowisko społeczne – osobowość – światopogląd – założenia twórcze (2010) [wersja angielska – Frederick Chopin: social background – personality – worldview – artistic principles (2011); wersja francuska – Frédéric Chopin: son milieu social – sa personnalité – sa vision du mond – ses principes de création artistique (2011)],
  • (Z Jackiem Jadackim i Marianem Przełęckim) W poszukiwaniu najwyższych wartości. Rozmowy międzypokoleniowe (2011),
  • Kazimierz Twardowski. Die Wiener Jahre (2011),
  • Theory of questions. Erotetics through the prism of its philosophical background and practical applications (2011),
  • Teoria imperatywów i jej zastosowania (2012),
  • (Z Bartoszem Brożkiem i Jerzym Stelmachem) Fenomen normatywności (2013),
  • Obraz duszy polskiej w mazurkach Romana Maciejewskiego (2014),
  • Kazimierz Twardowski we Lwowie (2016),
  • Piękno i prawda. Esej o relacjach między sztuką i nauką [e-book] (2017),
  • (Z Marcinem Będkowskim, Alicją Chybińską, Stepanem Ivanykiem i Dominikiem Traczykowskim) Antyirracjonalizm. Metody filozoficzne w Szkole Lwowsko-Warszawskiej (2020),
  • Analiza i konstrukcja. O metodach badania pojęć w Szkole Lwowsko-Warszawskiej (2020).

Płyty

Wśród nagrań, które zasługują na szczególną uwagę, znajduje się dzieło „Roman Maciejewski. Wszystkie mazurki fortepianowe” wydane pod postacią albumu Sarton w 2011 roku. Album ten prezentuje kompozycje fortepianowe tego wyjątkowego polskiego kompozytora, ukazując bogactwo jego twórczości.

Przypisy

  1. a b Prof. dr hab. Anna Magdalena Brożek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska [dostęp 29.01.2022 r.]
  2. CV [online], anna.brozek.filozofia.uw.edu.pl [dostęp 22.12.2021 r.]
  3. Laureaci Nagrody NCN 2017 | Narodowe Centrum Nauki. ncn.gov.pl. [dostęp 17.11.2017 r.]
  4. Collegium Invisibile. ci.edu.pl. [dostęp 21.11.2017 r.]
  5. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28.07.2015 r. nr 115.13.2015 w sprawie nadania tytułu profesora (M.P. z 2015 r. poz. 798).
  6. Kazimierz Twardowski we Lwowie. O wielkim myślicielu, nauczycielu i obywatelu, Anna Brożek, Oficyna Wydawnicza Epigram

Oceń: Anna Brożek (filozof)

Średnia ocena:5 Liczba ocen:22