Tomasz Komornicki był wybitnym gleboznawcą, który zrobił znaczący wkład w badania naukowe w Polsce. Urodził się 21 lipca 1916 roku w Krakowie, gdzie również spędził swoje późniejsze lata, aż do śmierci 25 stycznia 1994 roku.
Jako nauczyciel akademicki, swoją wiedzę oraz pasję do gleboznawstwa przekazywał studentom w ramach wykładów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego prace naukowe oraz zaangażowanie w rozwój tej dziedziny przyczyniły się do utwierdzenia jego pozycji jako eksperta w dziedzinie gleboznawstwa w Polsce.
Życiorys
Tomasz Komornicki, urodzony w rodzinie Stefana oraz Marii z Goetz-Okocimskich, był znaczącą postacią w dziedzinie gleboznawstwa. Ukończyłgimnazjum im. B. Nowodworskiego w Krakowie, co stanowiło fundament jego edukacji. W latach 1934-1938 podejmował studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), który obecnie nosi nazwę Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Po zakończeniu edukacji, odbył roczną służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Następnie, w związku z karierą wojskową, spędził trzy miesiące na praktyce w 7 Dywizjonie Wielkopolskiej Artylerii Konnej. Jego zaangażowanie w walkę podczas września 1939 roku, obejmowało udział w bitwie nad Bzurą oraz obronie Warszawy.
Po wojnie wrócił do Krakowa, gdzie od października do końca listopada 1939 roku pracował jako asystent-wolontariusz w Zakładzie Uprawy Roślin UJ. Okres okupacji spędził administrując lasami w Kolbuszowskim oraz prowadząc dzierżawiony majątek w Iwoniczu. W 1944 roku przyjął ofertę profesora Franciszka Górskiego na pracę w tajnym uniwersytecie, co potwierdza jego przywiązanie do edukacji i wiedzy naukowej.
Po wyzwoleniu Krakowa przez Wehrmacht, Komornicki zapisał się ponownie na Wydział Rolniczy UJ, a krótko po otwarciu Uniwersytetu w styczniu 1945 roku, podjął pracę w Katedrze Gleboznawstwa pod kierunkiem profesora Juliana Tokarskiego. W 1950 roku uzyskał tytuł doktora rolnictwa, na podstawie rozprawy dotyczącej profili gleb na podłożu wapiennym i krystalicznym w Tatrach. Jego pasja badawcza doprowadziła go do rocznego stażu naukowego w Instytucie Rolniczo-Chemicznym Politechniki (ETH) w Zurychu, gdzie badał glebowe minerały ilaste.
Na bazie swojego dorobku naukowego i dysertacji, w 1959 roku osiągnął stopień docenta. W 1967 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a siedem lat później, w 1974 roku, profesorem zwyczajnym. Jego działalność naukowa była niezwykle aktywna; od 1960 do 1986 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Gleboznawstwa UJ. Ponadto, w latach 1972-1980, był wicedyrektorem Instytutu Gleboznawstwa, Chemii Rolnej i Mikrobiologii. W pełni zaangażowany w rozwój Wydziału Rolniczego, sprawował także funkcje prodziekana i dziekana w różnych okresach swojej kariery.
Od 1946 roku był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego (PTG), obejmując kierownicze stanowiska, a także uczestniczył w Komitecie Redakcyjnym „Roczników Gleboznawczych”. Był to członek Międzynarodowego Towarzystwa Gleboznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego, a także komisji naukowych i zdrowia społecznego w Krakowie.
Komornicki opublikował przeszło sto prac naukowych, pięć książek oraz wiele artykułów i recenzji, w tym znaczące pozycje jak pięciojęzyczny słownik gleboznawczy oraz francusko-polski słownik rolniczy. Władał językami francuskim, angielskim oraz niemieckim, co umożliwiło mu tłumaczenie licznych prac naukowych i współpracę z wieloma redakcjami czasopism.
Był opiekunem wielu prac magisterskich oraz promotorem ośmiu prac doktorskich. Tomasz Komornicki był także ojcem Jana, Stanisława i Piotra. Zmarł w Krakowie, a jego szczątki spoczywają w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Rząsce k. Krakowa.
Wybór publikacji
Oto zestawienie wybranych publikacji autorstwa Tomasza Komornickiego, który jest uznawanym gleboznawcą. Prezentowane prace pokazują jego wkład w dziedzinę gleboznawstwa oraz badań w Tatrach i w innych regionach Polski.
- (pod ps. Didymus Camerarius): Dwa nowe podgatunki cepra w Tatrach oraz wiadomość o wyróżnieniu trzeciego. Kraków 1950,
- Cztery profile gleb na podłożu wapiennym i krystalicznym w Tatrach. Polska Akademia Umiejętności, Kraków 1952,
- z Haliną Jurkowską, Tadeuszem Lityńskim: Dzieje studiów rolniczych w Krakowie 1890–1962. Wyższa Szkoła Rolnicza w Krakowie, Kraków 1965,
- Pięciojęzyczny słownik gleboznawczy. Polskie Towarzystwo Gleboznawcze. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1976,
- Bibliografia zawartości Roczników Gleboznawczych za lata 1971–1980,
- Dzieje Katedry Gleboznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Rolniczej w latach 1924–1960. [w:] Zeszyty Naukowe AR w Krakowie 217. Historia Rolnictwa 8 (1987), s. 163–187,
- Mapa gleb. Atlas województwa tarnowskiego. Polska Akademia Nauk, Kraków 1988.
Ordery i odznaczenia
Tomasz Komornicki, jako wybitny gleboznawca, otrzymał liczne wyróżnienia, które podkreślają jego wkład w rozwój nauki o glebie oraz edukację. Jego osiągnięcia zostały docenione w różnych dziedzinach, co znajduje odzwierciedlenie w następujących odznaczeniach:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej (przyznany 15 stycznia 1955),
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego,
- Złota Odznaka Akademii Rolniczej w Krakowie.
Nagrody
Tomasz Komornicki, jako uznany gleboznawca, zdobył szereg istotnych wyróżnień w swojej karierze. Wśród jego osiągnięć znajduje się:
- trzykrotne otrzymanie Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- medal im. Michała Oczapowskiego.
Przypisy
- a b c d e f g Joanna Niemyska-Łukaszuk, Anna Miechówka. Wspomnienie o profesorze dr Tomaszu Komornickim (1916–1994). „Roczniki Gleboznawcze”. Tom XLVI, Nr 1/2, s. 149–150, 1995. Warszawa. [dostęp 15.01.2024 r.]
- Tomasz Komornicki - Historia Wisły [online], historiawisly.pl [dostęp 15.01.2024 r.]
- Komornicki Stefan Saturnin (1887–1942). Wielka Encyklopedia Tatrzańska. [dostęp 02.02.2017 r.]
- M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 – Uchwała Rady Państwa z dnia 15.01.1955 r. Nr 0/165 – na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wanda Wyhowska de Andreis | Antoni Czubryński | Danuta Boba | Anna Brożek (filozof) | Tadeusz Charzewski | Stefania Tatarówna | Aniela Dziewulska-Łosiowa | Józef Majer | Jan Kanty Jagła | Antonina Latinik-Rieger | Władysław Serczyk | Zbigniew Mirek | Antoni Weyssenhoff | Krzysztof Koper | Michał Korczewski | Grzegorz Sinko | Józef Kremer | Paweł Jarkowski | Jerzy Mycielski (historyk) | Józef WierzyńskiOceń: Tomasz Komornicki (gleboznawca)