Józef Semik


Józef Jerzy Semik, urodzony 8 stycznia 1949 roku w Krakowie, to postać, która pozostawiła niezatarte ślady w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jego kariera jako policjanta przyniosła mu wielkie uznanie w kraju, a jako nadinspektor Policji odegrał znaczącą rolę w kierowaniu strukturami bezpieczeństwa.

Semik pełnił funkcję zastępcy Komendanta Głównego Policji, podlegając Janowi Michnie. Jego wiedza i doświadczenie sprawiły, że stał się jedną z kluczowych postaci w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie służył jako podsekretarz stanu.

W jego biografii widoczne są znaczne osiągnięcia, które wpłynęły na funkcjonowanie polskiej policji, a jego działania przyczyniły się do podnoszenia standardów bezpieczeństwa w Polsce. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z informacjami o Komendancie Głównym Policji, który był jednym z jego przełożonych oraz do odkrycia więcej na temat kariery Semika.

Życiorys

Józef Semik był osobą związana z Krakowem, gdzie spędził część swojego życia zawodowego. Pełnił funkcję zastępcy małopolskiego komendanta policji, co wiązało się z wieloma odpowiedzialnymi zadaniami. W szczególności, miał na celu nadzorowanie śledztwa dotyczącego tak zwanego „Inkasenta”, oszusta, który podszywając się pod pracownika elektrowni, zabił pięć osób w regionie Małopolski. W miarę jak jego kariera się rozwijała, awansował na stanowisko zastępcy Komendanta Głównego Policji.

W czerwcu 1998 roku, Semik osobiście nadzorował działania policji w związku z tragicznym zabójstwem generała Marka Papały. Jego kariera jednak nie była wolna od kontrowersji; na początku lipca 2000 roku został zdymisjonowany, a jego miejsce zajął Adam Rapacki.

Po zakończeniu pracy w policji, przez pewien okres pełnił rolę doradcy wiceministra Zbigniewa Sobotki. Niestety, działalność ta zakończyła się w wyniku afery starachowickiej. Później objął stanowisko sekretarza w Międzyresortowym Centrum ds. Przestępczości Zorganizowanej oraz Międzynarodowego Terroryzmu.

W 2006 roku, Semik podjął próbę dostania się do rady miasta Krakowa jako kandydat z Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego, jednakże jego starania okazały się bezskuteczne. W 1998 roku wyróżniono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co świadczy o jego dotychczasowych osiągnięciach.

Józef Semik spoczywa na cmentarzu Batowickim w Krakowie, w kwaterze A9-8-15, gdzie można oddać hołd jego pamięci.

Przypisy

  1. Józef Semik, Kraków, 29.08.2018 r. - nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 31.08.2018 r.]
  2. Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 16.07.2021 r.]
  3. Zbigniew A. Judycki, Encyklopedia policji, Część biograficzna, tom I, Kielce, 2011 r., s. 289.
  4. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 22.05.2010 r.]
  5. M.P. z 1998 r. nr 32, poz. 455.
  6. O Józefie Semiku na stronie PKW.

Oceń: Józef Semik

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:10