Stanisław Szarski


Stanisław Marcin Barnaba Szarski, urodzony 11 czerwca 1888 roku w Krakowie, był wybitną postacią w historii Polski, której życie, choć krótkie, na zawsze zapisało się w kartach wojskowości.

Ta niezwykła osoba zmarła tragicznie między 3 a 5 lipca 1916 roku w pobliżu Kostiuchnówki. Jako tytularny sierżant Legionów Polskich, odznaczał się nie tylko odwagą na polu bitwy, ale również zdobył uznanie za swoje osiągnięcia naukowe, uzyskując tytuł doktoratu z filozofii.

Poświęcenie i talent Stanisława Szarskiego są upamiętnione poprzez nadanie mu honorowego odznaczenia, jakim jest Order Virtuti Militari, który przyznawany jest za nadzwyczajne zasługi na polu walki.

Życiorys

Stanisław Szarski przyszedł na świat 11 czerwca 1888 roku w Krakowie, w rodzinie Henryka Marcina (1855–1921), który był kupcem oraz I wiceprezydentem Krakowa, a także jego matki, Heleny Julii Marty z Ciechanowskich (1856–1924). Jako młodszy brat Adama, Stanisław wyróżniał się także edukacyjnymi osiągnięciami.

Studiował na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1913 roku uzyskał tytuł doktora, broniąc rozprawy na temat: „Mitologia klasyczna w poezji Kochanowskiego”. Po obronie dyplomu wyjechał do Paryża, aby kontynuować swoje studia i rozwijać wiedzę. Tam, w jednym z kroków życiowych, zapisał się do Związku Strzeleckiego jako rekrut.

Do Krakowa powrócił w połowie lipca 1914 roku, gdzie zgłosił swoje chęci do Związku Strzeleckiego, co stanowiło kolejny krok w jego militarnej karierze. Dnia 8 sierpnia 1914 roku, wymaszerował z Oleandrów jako żołnierz pierwszej kompanii 1 pułku I Brygady Legionów Polskich. Przeżył kampanię pułku do grudnia 1914 roku, kiedy to zachorował i został umieszczony w szpitalu w związku z problemami zdrowotnymi.

Po zakończeniu leczenia, do czego przyczynił się również jego duch walki, został przydzielony do Szkoły Podchorążych Legionów Polskich. 14 maja 1915 roku, po pomyślnym ukończeniu szkolenia z oceną „dobrą”, otrzymał nominację na aspiranta oficerskiego w stopniu tytularnego sierżanta, co wiązało się z pensją na poziomie plutonowego. Po powrocie do swojego pułku oraz ukochanej kompanii, uczestniczył w dalszych zmaganiach.

Stanisław poległ tragicznie w dniach od 3 do 5 lipca 1916 roku podczas bitwy pod Kostiuchnówką, a po zakończeniu działań wojennych jego zniknięcie stało się przyczyną wielu poszukiwań ze strony jego rodziny, w tym siostry Józefy oraz braci Adama i Antoniego. W obliczu braku śladów życia, został uznany za zmarłego.

Na grobie rodziny Szarskich, zlokalizowanym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, umieszczono symboliczną tablicę nagrobną z inskrypcją o treści: „Dr Stanisław Szarski, Sodalis Marianus, Sierżant I p.p. Leg.Pol. zaginął bez wieści, pod Kostiuchnówka na Wołyniu, 5/7 1916 w wieku lat 28”. Ponadto, od 4 maja 1915 do 1 lipca 1916 roku prowadził dziennik, który po jego śmierci został przekazany do Wojskowego Instytutu Historycznego przez jego siostrę, Józefę Merunowicz.

Interesujący jest również fakt, iż jeden z jego listów do rodziny został przytoczony przez Dorotę Zofię Strojnowską w artykule zatytułowanym „Pod każdym sztandarem, byle nie białym”, w rozdziale „Koszula jeńca rosyjskiego”, co świadczy o jego dokonaniach i ważności, jaką odgrywał w tamtym okresie historycznym.

Ordery i odznaczenia

Stanisław Szarski uzyskał wiele wyróżnień, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 7211, który został mu przyznany pośmiertnie 17 maja 1922 roku.

Otrzymał również Krzyż Niepodległości, przyznany pośmiertnie 24 października 1931 roku „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.

Przypisy

  1. a b c d Tu podano, że urodził się 11 czerwca 1888. Kartoteka personalno-odznaczeniowa. Wojskowe Biuro Historyczne. [dostęp 02.01.2022 r.]
  2. Żołnierze Niepodległości ↓, tu podano, że urodził się 11 kwietnia 1888.
  3. (Kraków 1913 PRACE HISTORYCZNO-LITERACKIE nr.3)
  4. Lenkiewicz, Sujkowski i Zieliński 1930 ↓, s. 270.
  5. Rozkaz Nr 123. „Goniec Polowy Legionów : Dziennik rozporządzeń Komendy Legionów Polskich”. 4, s. 1, 29.05.1915 r. Piotrków.
  6. Tablica nagrobna na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
  7. Pismo Józefy Merunowiczowej do Wojskowego Instytutu Historycznego.
  8. Zofia Strojnowska - „Pod każdym sztandarem, byle nie białym”.
  9. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 1 z 4 stycznia 1923 r., s. 7.
  10. M.P. z 1931 r. nr 251, poz. 335.

Oceń: Stanisław Szarski

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:24