Józef Fiszer


Józef Fiszer to postać niezwykle interesująca w historii Polski. Urodził się 24 lutego 1925 roku w Krakowie i przez całe życie związany był z tym miastem, gdzie również zmarł 26 kwietnia 2015 roku. Fiszer był inżynierem systemów sanitarnych, specjalizującym się w dziedzinach, które były kluczowe dla infrastruktury sanitarnej w kraju.

Warto także zauważyć, że pełnił on służbę wojskową jako podporucznik w Wojsku Polskim, gdzie znany był pod pseudonimem „Myśliński”. Jego działalność w armii oraz osiągnięcia w inżynierii sanitarnych pozostają ważnym elementem jego życiorysu.

Życiorys

W momencie, gdy rozpoczęła się II wojna światowa, Józef Fiszer był uczniem Gimnazjum i Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Po zamknięciu swojej szkoły przez okupacyjne władze, podjął naukę w szkole budowlanej. Już w kwietniu 1942 roku przystąpił do kompanii „Bartek” w ramach Szarych Szeregów. W następnym roku, po pomyślnym ukończeniu szkolenia minerskiego, awansował na stopień kaprala podchorążego.

Jego działalność podczas wojny obejmowała uczestnictwo w tzw. małym sabotażu oraz kolportaż konspiracyjnej prasy. Aby uniknąć aresztowania, w czerwcu 1944 roku wstąpił do oddziału partyzanckiego Kedywu „Grom”, gdzie brał udział w walkach w rejonie Sielca. W sierpniu 1944 roku, połączenie „Gromu” z samodzielnym batalionem partyzanckim „Skała” umożliwiło mu walkę pod Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami oraz Złotym Potokiem. Zakończył służbę w rezerwie 15 stycznia 1945 roku.

Po wojnie rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Lądowo-Wodnej Akademii Górniczo-Hutniczej. Równolegle, od 1947 roku przez cztery lata pełnił funkcję nauczyciela akademickiego. W 1949 roku uzyskał tytuł magistra i rozpoczął pracę w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie. Następnie objął stanowisko kierownika Wydziału Gospodarki Wodnej i Ochrony Powietrza w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie.

W 1963 roku, Józef Fiszer przedstawił swoją pracę doktorską w Akademii Rolniczej we Wrocławiu, gdzie uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Po tej znaczącej chwili rozpoczął pracę na Politechnice Krakowskiej, gdzie pełnił funkcję dyrektora Instytutu Inżynierii Gospodarki Wodnej w latach 1987-1991.

Członkostwo

W kontekście działalności społecznej Józefa Fiszera, zauważalne jest jego członkostwo w wielu znaczących organizacjach. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej,
  • Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (członek honorowy).

Odznaczenia

Józef Fiszer, jako odznaczony, zasłynął z wielu wyróżnień, które oddają jego poświęcenie i osiągnięcia w służbie dla kraju oraz kultury. Oto lista przyznanych mu odznaczeń:

  • brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Krzyż Partyzancki,
  • złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • zatytułowany Zasłużonym dla Kultury Polskiej (2001).

Oceń: Józef Fiszer

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:7