Feliks Księżarski, urodzony 14 stycznia 1820 roku w Krakowie, był znaczącą postacią w polskiej architekturze. Jego działalność artystyczna i projekty były nie tylko świadectwem jego umiejętności, ale również odzwierciedleniem próby kształtowania przestrzeni miejskiej w Polsce XIX wieku.
Jako architekt, Księżarski zyskał uznanie i poważanie, a jego wkład w rozwój architektury można dostrzec w wielu krakowskich budynkach. Zmarł 8 kwietnia 1884 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które do dziś inspiruje architektów i miłośników historycznej architektury.
Życiorys
Feliks Księżarski urodził się jako syn Wojciecha, który był kupcem oraz adiunktem policji, oraz Elżbiety Taroni. Jego edukacja rozpoczęła się w liceum św. Anny, a w latach 1835-1837 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejnym krokiem w jego życiu były studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, które odbył w latach 1837-1838, a w 1839 roku kontynuował naukę w Karlsrühe. W 1843 ukończył Wojskową Szkołę Artylerii i Inżynierii w Metz, wspieraną przez polską emigrację.
Po zakończeniu nauki, Księżarski podjął pracę w Paryżu, gdzie od 1844 do 1848 roku był konstruktorem dróg i mostów. W 1849 roku wrócił do Krakowa, jednak miał trudności ze znalezieniem zatrudnienia w swoim zawodzie, co udało mu się tylko w 1852 roku, gdy uzyskał uprawnienia budowlane.
W 1851 roku został powołany na zastępcę profesora rysunku architektonicznego oraz perspektywy w Instytucie Technicznym. W latach 1855–1857 pełnił funkcję asystenta w katedrze budownictwa. Od 1854 roku pracował również w C. K. Starostwie w Krakowie, w oddziale budownictwa, wspinając się po kolejnych szczeblach kariery urzędniczej. W 1876 roku został radcą budowlanym w Namiestnictwie we Lwowie. Warto zaznaczyć, że był aktywnym członkiem Komisji Egzaminów Rządowych dla Wydziału Budownictwa Politechniki Lwowskiej, a od 1857 roku również członkiem Krakowskiego Towarzystwa Naukowego, gdzie działał w komisji archeologii i sztuk pięknych.
W uznaniu swoich zasług, w 1876 roku odznaczono go Orderem Franciszka Józefa. W tym samym roku wziął ślub z kuzynką, Katarzyną Marianną Maliszewską, córką Tomasza i Józefy z Taronich, siostrą znanego fotografa Walerego Maliszewskiego. Para doczekała się trzech córek: zmarłej młodo Oktawii, Kazimiery Śląskiej (zm. 1900) oraz Antoniny (1866–1944).
Feliks Księżarski zmarł, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim (pas 16, rząd zach.), gdzie spoczywa w towarzystwie innych zasłużonych postaci. Pomnik nagrobny, który pamięta o jego osiągnięciach, został zaprojektowany przez Tadeusza Błotnickiego.
Twórczość
Feliks Księżarski to autor różnorodnych budowli w stylach historycznych, które obejmują kościoły, dwory, pałace oraz gmachy użyteczności publicznej. Pracował głównie na obszarze Galicji, gdzie pozostawił po sobie znaczące ślady w architekturze.
W stylu neogotyckim zrealizował wiele projektów, w tym m.in. kaplicę bł. Bronisławy w Krakowie oraz kościół w Chochołowie, wzniesiony w 1853 roku. W latach 1883-1887 udało mu się zbudować Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które inspirowane było budynkiem Kreuzgymnazjum w Dreźnie, zaprojektowanym przez Ch. Arnolda. Ukończenie tego budynku miało miejsce już po śmierci Księżarskiego.
W stylu neoromańskim zaprojektował Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (Felicjanek) w 1883 roku oraz Kościół św. Mikołaja usytuowany w podkrakowskich Liszkach, którego budowa miała miejsce w 1873 roku. Ponadto w 1876 roku wzniósł gmach Namiestnictwa we Lwowie oraz Bank Kredytowy w stylu neorenesansowym.
Feliks Księżarski uczestniczył także w działalności związanej z przebudową i konserwacją zabytków. Pełnił rolę kierowniczą przy przebudowie Pałacu Lubomirskich w Przeworsku. W latach 1854-1856 pracował nad adaptacją Zamku Królewskiego na Wawelu na potrzeby koszar wojskowych, a także przy budowie innych fortyfikacji w twierdzy Kraków.
Dodatkowo, Księżarski kierował robotami budowlanymi restauracji Collegium Maius UJ w latach 1864-1870, które realizowane były według projektów architekta H. Bergmana z Wiednia. W 1865 roku brał udział w konserwacji Ołtarza Wita Stwosza, a także, w latach późniejszych, został zaproszony do Komisji Balneologii, gdzie w 1857 roku przeprowadził przebudowę Łazienek (obecnie Stare Łazienki) w Krynicy Zdroju.
Przypisy
- Anna Bednarek. Walery Maliszewski (1836–1885) – nie tylko fotograf Krakowa. „Krzysztofory. Zeszyty Naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa”. 40, s. 112, 2022.
- Zbigniew Jan Białkiewicz: Feliks Księżarski (1820–1884). Krakowski architekt epoki historyzmu. Kraków: 2008, s. 26.
- I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H.H. Stępień H.H., M.M. Liczbińska M.M., Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 5.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Zbigniew Gnutek | Stefan Wrona | Józef Wypych | Zbigniew Kupiec | Władysław Kowalski (inżynier) | Ludwik Wojtyczko | Czesław Cichoń | Adam Morecki | Eugeniusz Kaliciński | Włodzimierz Roniewicz | Stanisław Filipkiewicz | Adam Kurbiel | Tadeusz Kostia | Józef Fiszer | Salomon Jonkler | Henryk Lamensdorf | Józef Kaban | Teresa Chmura-Pełech | Karol Kremer | Emil TasznerOceń: Feliks Księżarski