Meir Bosak


Meir Bosak, urodzony 21 maja 1912 roku w Krakowie, to postać niezwykle znacząca w polskiej kulturze. Zmarł 20 listopada 1992 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek intelektualny.

Był on historykiem, pisarzem i poetą, który tworzył zarówno w języku polskim, jak i hebrajskim. Jego twórczość odzwierciedla bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne jego narodowości żydowskiej.

Życiorys

Meir Bosak przyszedł na świat w 1912 roku, w rodzinie o żydowskich korzeniach. Swoje edukacyjne kroki stawiał w Gimnazjum Hebrajskim mieszczącym się w Krakowie. Następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie jednocześnie uczęszczał do Kolegium Studiów Żydowskich. Jego praca magisterska nosiła tytuł: Historia krakowskich Żydów w XIX wieku, powstała pod kierunkiem profesora Majera Bałabana.

Już od 1929 roku jego artykuły znajdowały się na łamach prasy polskiej i hebrajskiej. Przed wybuchem II wojny światowej pełnił funkcję nauczyciela w Hebrajskim Gimnazjum w Krakowie.

Po inwazji niemieckich wojsk, Meir został przesiedlony wraz z innymi Żydami do krakowskiego getta, a następnie do obozu pracy przymusowej w Płaszowie. Mimo trudnych warunków, udało mu się przetrwać wojnę, pracując w fabryce Oskara Schindlera.

W 1946 roku zawarł związek małżeński z Lucją Panzer, a trzy lata później zdecydował się na emigrację do Izraela. W Tel Awiwie podjął pracę jako nauczyciel, jednocześnie angażując się w działalność literacką.

Praca

Meir Bosak> jest autorem imponującego dorobku literackiego, w skład którego wchodzi ponad dwadzieścia tomów poezji oraz prozy. Jego prace zostały opublikowane zarówno w języku hebrajskim, jak i polskim. Warto także podkreślić, że Bosak zajmował się opracowaniami historycznymi dotyczącymi Żydów w Polsce. Ponadto, jego eseje na temat literatury hebrajskiej zdobyły uznanie oraz przyczyniły się do wielu prestiżowych nagród, które z dumą otrzymał.

Książki

Oto niektóre z najważniejszych dzieł autorstwa Meira Bosaka, które zyskały uznanie i są chętnie czytane przez miłośników literatury:

  • Be-noga ha-sne (1933),
  • We-at(t)a ejni raatcha (1957),
  • Ba-rik(k)ud ke-neged ha-lewana (1960),
  • Achar esrim szana (1963),
  • Mul chalal u-demama (1966).

Przypisy

  1. Modern Hebrew Literature – a Bio-Bibliographical Lexicon. library.osu.edu. [dostęp 20.12.2016 r.]
  2. Żydowski Instytut Historyczny. jhi.pl. [dostęp 20.12.2016 r.]
  3. Zofia Borzymińska: Polski słownik judaistyczny. Dzieje, kultura, religia, ludzie. Tom 1. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2003 r., s. 79. ISBN 83-7255-126-X.

Oceń: Meir Bosak

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:5