UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kaplica królowej Zofii na Wawelu


Kaplica Trójcy Świętej, znana również jako kaplica królowej Zofii oraz Seminaryjska, to niezwykle ważny element dziedzictwa kulturowego Polski. Jest to rzymskokatolicka świątynia, która znajduje się w obrębie kościoła św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Jej lokalizacja jest istotna – znajduje się przy zachodnim końcu nawy północnej, co czyni ją łatwo dostępną dla zwiedzających to wyjątkowe miejsce.

Historia kaplicy sięga daleko wstecz i wiąże się z wieloma wydarzeniami, które miały miejsce w Krakowie. Warto zwrócić uwagę na architekturę oraz dekoracje, które odzwierciedlają duchowe i artystyczne tradycje regionu.

Historia

„Budowla ta powstała w latach 1431–1432 za fundusze królowej Zofii Holszańskiej. W tym czasie rosyjscy malarze ozdobili ściany oraz sklepienie piękną polichromią. Do kaplicy dodano także prebendę oraz zaopatrzono ją w liturgiczne paramenty. W I połowie XVI wieku, w obiekcie wzniesiono nowy ołtarz, znany jako Ołtarz Zatorski, z fundacji kanonika katedralnego Jakuba Wedelskiego. Kaplicę przekształcono w XVII wieku na mauzoleum dla biskupa Piotra Tylickiego, zachowując przy tym bizantyjskie malowidła. Prace przebudowy rozpoczęto w 1613 roku pod nadzorem jezuity, księdza Fryderyka Szembeka. Wówczas zrealizowano marmurowy pomnik nagrobny biskupa, który nie był do końca zadowolony i zlecił poprawki królewskim kamieniarzom.

W kaplicy dodano złocone stalle oraz ołtarz (na lewo od wejścia) z wizerunkiem Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, namalowanym na miedzianej blasze, ujętym w kolumny. W zwieńczeniu retabulum umieszczono Madonnę Bolesną. Po bokach ołtarza zawieszono cztery obrazy miedziane, które przedstawiają Mękę Pańską. Na prawo od wejścia umieszczono ołtarz z przedstawieniem Trójcy Świętej. Całość prac zakończono w 1615 roku, wydając na ten cel 5500 złp. W tym samym roku biskup Tylicki założył fundację dla altarysty.

W roku 1830 został postawiony pomnik hrabiego Włodzimierza Potockiego, wykonany przez Bertela Thorvaldsena, sfinansowany przez jego żonę, Teklę Potocką z Sanguszków. W latach 1836 – 1844 obiekt przeszedł gruntowną przebudowę dzięki Annie Potockiej z Tyszkiewiczów, pod kierownictwem Franciszka Marii Lanci. W tym czasie ustawiono marmurowy nagrobek fundatorki, stworzony przez Adama Tadoliniego oraz Luigi Pampaloniego, zawierający figurkę modlącej się dziewczynki, a także popiersie matki Anny Potockiej – Konstancji Tyszkiewicz z Poniatowskich, wykonane ok. 1792 roku przez Dominika Cardellego.

Ostatnie zmiany architektoniczne miały miejsce w latach 1899–1904, opierając się na projekcie Sławomira Odrzywolskiego. W wyniku prac kaplicę pokryto nowym, neogotyckim sklepieniem w roku 1900. Z tego okresu pochodzą także nowe witraże, a również polichromia autorstwa Włodzimierza Tetmajera (1902 – 1904) oraz krata.

Architektura

Kaplica, której struktura odzwierciedla dawne kanony gotyckie, została skonstruowana z solidnych, kamiennych cegieł. Podstawa budowli ma formę kwadratu, a jej elegancki wygląd podkreślają delikatne kamienne laskowanie na elewacji. W oknach mocno rzucają się w oczy pinakle, zdobiące dwa naroża obiektu. Do wnętrza wchodzi się przez neogotycką kratę, która pełni rolę zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną.

Wewnątrz kaplicy możemy podziwiać polichromię, która przedstawia reprezentacyjne wizerunki Matki Boskiej, uwzględniając postaci takie jak Matka Boska Częstochowska, Ostrobramska, Berdyczowska i Kalwaryjska. Interesującym elementem jest także obraz zaślubin królowej Zofii Holszańskiej z Władysławem Jagiełłą, ukazujący ją jako wdowę z synami – Władysławem i Kazimierzem.

Na ścianie wschodniej, po prawej stronie od wejścia, usytuowany jest imponujący posąg Włodzimierza Potockiego, stworzony z wyjątkowego białego marmuru kararyjskiego. Artystyczny kawałek znajduje się na profilowanym cokole, w który wkomponowano płaskorzeźbę Geniusza Śmierci oraz inskrypcję: „Włodzimierz Potocki, urodzony w Tulczynie dnia 10 Lutego 1789, zmarły w Krakowie dnia 8 Kwietnia 1812 ROKU”. Potocki ukazany został w stroju greckiego hoplity, w pobliżu którego leży jego zbroja i hełm.

Warto zwrócić uwagę na północną ścianę, gdzie rozmieszczona jest płyta nagrobna biskupa Tylickiego, umieszczona w obramieniu z 1900 roku. Płyta wyraża modlitwę zmarłego przed ukrzyżowanym Jezusem Chrystusem. Poniżej znajduje się płyta grobowa królowej Zofii. Z kolei na zachodniej ścianie znajduje się nagrobek Anny z Tyszkiewiczów, wykonany z białego marmuru, a klasycystyczna płaskorzeźba z przodu nagrobka przedstawia fundatorkę w otoczeniu neogotyckiej ramy. Nad jej wizerunkiem znajduje się kartusz z herbami Łabędź i Leliwa oraz figurka klęczącej dziewczynki na postumencie.

Na ołtarzu z białego marmuru, umiejscowionym przy południowej ścianie, można dostrzec kartusz z herbami Łabędź i Leliwa, flankowany przez toskańskie pilastry. Na mensie stoi figura Matki Boskiej, obok której umieszczono popiersie Konstancji Tyszkiewiczowej.

Na sklepieniu kaplicy zobaczyć można polichromię ilustrującą m.in. św. Kingę z Bolesławem Wstydliwym, św. Jadwigę Śląską, Przemysławem II oraz Władysławem I Łokietkiem. Znajdziemy tu również wizerunki św. Wojciecha w towarzystwie Mieszka I, Bolesława I Chrobrego i Dobrawy Przemyślidki, a także św. Jadwigę Andegaweńską. Nie sposób pominąć znajdujące się tu podobizny Władysława II Jagiełły, Zygmunta I Starego, Zygmunta II Augusta, Stefana Batorego oraz Władysława IV Wazę. Przypominają tu również postacie historyczne, takie jak Jan II Kazimierz Waza, Jan III Sobieski, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Tadeusz Kościuszko i Adam Mickiewicz.

Na zakończenie warto podkreślić, iż w tej wyjątkowej kaplicy spoczywa królowa Zofia Holszańska, co dodatkowo podnosi jej historyczne znaczenie.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.02.2022 r.]
  2. Lapidarium. Detale architektoniczne. wawel.krakow.pl. [dostęp 05.08.2009 r.]

Oceń: Kaplica królowej Zofii na Wawelu

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:15