Wanda Sarna


Wanda Sarna, znana również pod pseudonimem „Iga”, urodziła się 5 sierpnia 1927 roku w malowniczym Krakowie. Całe jej życie było silnie związane z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej.

Wanda zyskała uznanie jako łączniczka Armii Krajowej, a jej heroiczne działania miały miejsce w niemieckim obozie Zagłady Auschwitz-Birkenau. Niestety, zmarła 3 marca 2021 roku w Oświęcimiu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii.

Przed wojną

Wanda Sarna była osobą, której życie miało swoje korzenie w polskiej rodzinie, a jej dzieciństwo z pewnością miało wpływ na jej dalszy rozwój. Urodziła się jako córka Jana i Heleny Kondalów. Ojciec Wandy, będąc maszynistą, wykonywał swoją pracę w Ostrawie. Zmiana przynależności Śląska Cieszyńskiego do Czechosłowacji zmusiła go do zdeklarowania się jako Polak, co z kolei miało wpływ na przymusową migrację rodziny do Oświęcimia.

Matka, Helena, pełniła rolę gospodyni domowej i opiekowała się pięciorgiem potomstwa, co zobowiązywało ją do wielu codziennych obowiązków.

Wanda, w swoim dzieciństwie, uczęszczała do szkoły powszechnej w Brzezince. Jej aktywność wynikająca z wczesnej edukacji i zaangażowania w różnorodne dziedziny życia pozwoliła jej rozwinąć pasje. W tym okresie należała również do harcerstwa, co wskazywało na jej oryginalną osobowość i chęć zaangażowania się w działalność społeczną. Wśród jej dodatkowych zdolności znajdowało się również muzykowanie – grała na skrzypcach i była częścią chóru.

Działalność konspiracyjna

Po wprowadzeniu przez Niemców obozu Auschwitz, Wanda Sarna podjęła pracę jako sprzątaczka, co umożliwiło jej uzyskanie stosunkowo swobodnego dostępu do osadzonych. Z biegiem czasu zaczęła nawiązywać z nimi kontakt oraz aktywnie wspierać więźniów, przemycając lekarstwa. Na początku działała samodzielnie, jednak od 1942 roku stała się częścią specjalnej komórki ZWZ-AK w obwodzie oświęcimskim.

W miarę rozwijania się zorganizowanej konspiracji przystąpiła do oddziału partyzanckiego o nazwie „Sosienki”, przyjmując pseudonim „Iga”. Do jej kluczowych zadań należało utrzymywanie kontaktów z więźniami Auschwitz. Wanda organizowała i przekazywała im lekarstwa oraz żywność, a także odbierała grypsy, co stanowiło ważny element jej działalności.

W późniejszym etapie, w ramach swoich obowiązków, prowadziła również nasłuch radiowy. Jej znajomość języka niemieckiego, którą zdobyła jeszcze przed wybuchem wojny, była nieocenionym atutem w kontaktach z Niemcami, co znacznie ułatwiało jej misję.

Odznaczenia

W 2007 roku przyznano jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. Zmarła Wanda Sarna, łączniczka oddziału AK Sosienki [online], Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 03.03.2021 r.]
  2. a b Nie żyje Wanda Sarna [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 03.03.2021 r.]
  3. Wanda Sarna nie żyje. wiadomosci.wp.pl. [dostęp 04.03.2021 r.]

Oceń: Wanda Sarna

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:15