Jan Dudziński


Jan Dudziński, urodzony w 1893 roku w Łagiewnikach, był postacią niezwykle ważną dla polskiego ruchu niepodległościowego. Służąc jako oficer piechoty w Legionach Polskich, Dudziński włożył wiele pracy w walkę o wolność Polski. Jego odwaga i determinacja zostały dostrzegane, co zaowocowało przyznaniem mu kawalerskiego odznaczenia Orderu Virtuti Militari.

Jego życie zakończyło się tragicznie 22 grudnia 1914 roku, jednak jego dziedzictwo jako bohatera narodowego pozostało w pamięci współczesnych.

Życiorys

Jan Dudziński to postać, którą warto poznać ze względu na jego niezwykłe życie i odwagę. Urodził się we Łagiewnikach w bliskim sąsiedztwie Krakowa, a z zawodu był murarzem. Był członkiem Polskich Drużyn Strzeleckich, gdzie rozpoczął swoją karierę wojskową.

W momencie wybuchu I wojny światowej Dudziński wstąpił do legionów, gdzie z wielką determinacją wcielał się w rolę lidera. Jako chorąży, sprytnie dowodził plutonem w składzie 8 kompanii 3 pułku piechoty Legionów Polskich. Dzięki swoim umiejętnościom oraz poświęceniu, awansował na stopień podporucznika piechoty, po przeniesieniu z baonu do 2 pułku piechoty.

Jego kariera wojskowa culminowała w mianowaniu go dowódcą 10 kompanii 2 pułku, co było dużym wyróżnieniem oraz odpowiedzialnością. Niestety, tragiczna śmierć Dudzińskiego miała miejsce 22 grudnia 1914 roku, podczas zażartych walk o górę Kliwę. W dniu jego śmierci, kompania, którą dowodził, wspierała kompanię Landszturmu i znalazła się pod silnym ostrzałem rosyjskich karabinów maszynowych. W wyniku tego starcia Dudziński oraz osiem jego żołnierzy zginęli.

Jan Dudziński został pochowany w Ökörmező, które obecnie znane jest jako Miżhirja na Ukrainie. Rodzinną historię Dudzińskiego dopełnia jego brat Stanisław (1895–1920), również legionista, który brał udział w obronie Lwowa oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

Ordery i odznaczenia

Jan Dudziński, wybitny uczestnik walk o wolność, został odznaczony szeregiem prestiżowych nagród wojskowych, które stanowią dowód jego odwagi i poświęcenia.

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari,
  • Krzyż Niepodległości (19 grudnia 1930).

Upamiętnienie

Jan Dudziński jest osobą, która została uhonorowana specjalną tablicą pamiątkową, umieszczoną na murach budynku Magistratu w dzielnicy Podgórze w Krakowie.

Dodatkowo, jego pamięć jest pielęgnowana poprzez nazwanie placu Braci Dudzińskich, który zlokalizowany jest w pobliżu dworca kolejowego PKP w Krakowie-Płaszowie.

Przypisy

  1. M.P. z 1930 r. nr 300, poz. 423 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  2. Patrz August Krasicki. s. 148.

Oceń: Jan Dudziński

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:21