Jerzy Stachowicz


Jerzy Stachowicz, urodzony 12 sierpnia 1956 roku w Krakowie, to postać znacząca w kontekście polskich służb bezpieczeństwa. Jego kariera obejmowała m.in. pracę w Służbie Bezpieczeństwa, a następnie w Urzędzie Ochrony Państwa oraz w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W szczególności, Stachowicz zyskał reputację jako ekspert sejmowej komisji śledczej zajmującej się naciskami, co podkreśla jego doświadczenie oraz wiedzę w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.

Życiorys

Jerzy Stachowicz był dzieckiem Edmunda i Anieli. W latach 1980-1990 pełnił funkcję oficera w Wydziale Śledczym Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie, która w 1983 roku przekształciła się w Wydział Urzędów Spraw Wewnętrznych. W latach 1982–1983 podjął naukę w Studium Podyplomowym na Akademii Spraw Wewnętrznych.

Jako przedstawiciel Wydziału Śledczego Służby Bezpieczeństwa, Stachowicz miał pod swoją kontrolą dochodzenie związane z uziemieniem 30 autobusów krakowskiego MPK w nocy z 12 na 13 grudnia 1985 roku, co miało miejsce w dniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W trakcie prowadzonego śledztwa stosował brutalne metody, takie jak groźby i tortury wobec opozycjonistów, co doprowadziło do tragicznych skutków, w tym samobójstwa jednego z jego ofiar. Dwa lata później rozbił krakowski oddział radykalnej Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość, która planowała przeprowadzenie akcji ulotkowej 1 maja i użycie gazu łzawiącego podczas wiecu organizowanego przez władze. Po zakończonym śledztwie, trojgu oskarżonym studentom zalecono leczenie psychiatryczne.

Po upadku komunizmu w 1989 roku, Jerzy Stachowicz kilkukrotnie przeszedł pozytywną weryfikację. W maju 2003 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi, doceniając jego znaczące zasługi w zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego kraju oraz wzorowe pełnienie obowiązków służbowych.

Na mocy wniosku posła Partii Demokratycznej Jana Widackiego, został zaproszony jako ekspert do komisji śledczej badającej naciski. Jego powołanie spotkało się z krytyką ze strony byłych opozycjonistów. W obliczu presji opinii publicznej, 20 maja 2008 roku, Stachowicz zrezygnował z przynależności do komisji.

Byli opozycjoniści, Krzysztof Bzdyl oraz Ryszard Bocian, złożyli wnioski do krakowskiego oddziału Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, dotyczące przestępstw komunistycznych, których dopuścił się Jerzy Stachowicz.

Przypisy

  1. Anna Zechenter: Zapomniani. Nasz Dziennik, 2013 r.
  2. Sejmowy ekspert na tropie „terrorystów”, Piotr Dmitrowicz, Polskie Radio, 25.04.2008 r.
  3. a b Sprawa Jacka Żaby. Tygodnik Powszechny, 2008 r.
  4. Były esbek ekspertem w sejmowej komisji? wp.pl [dostęp 20.05.2010 r.]
  5. a b Katalog pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 31.03.2018 r.]

Oceń: Jerzy Stachowicz

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:20